Oslo 7. februára (TASR) - Len niekoľkominútový rozhovor cez mobilný telefón znižuje u detí činnosť mozgu takmer na hodinu. Vyplýva to z výsledkov testov, ktoré uskutočnili pracovníci Neurodiagnostického výskumu v španielskej Marbelle.
Podľa nórskeho denníka Aftenposten je toto výskumné zariadenia vôbec prvým, ktoré dokázalo súvislosť medzi používaním mobilu a následnou reakciou mozgovej činnosti u detí.
Nemecký výskumník Michael Klieeisen vyhotovil prostredníctvom skeneru snímky mozgovej aktivity u 11-ročného chlapca a 13-ročného dievčaťa pri telefonovaní. Výsledky potom porovnal s podobnými testami, ktoré uskutočnil na dospelých osobách.
Testy preukázali, že mozgová činnosť u detí sa počas telefonovania významne znížila, predovšetkým na tej strane mozgu, pri ktorej dieťa držalo mobil. Výskumy tiež dokázali, že tento znížený stav mozgovej aktivity pretrvával aj ďalších 50 minút po ukončení hovoru.
Nemecký výskumník preto rodičom odporučil, aby zakázali deťom používať mobilné telefóny. "Telefonovanie ovplyvňuje aj biochemické procesy. Zatiaľ neviem, či je to nebezpečné, ale vieme, že detské, ešte nie plne vyvinuté mozgy sú oveľa citlivejšie a zraniteľnejšie ako u dospelých," uviedol Klieeisen.
3 mic dem