SME

Je Štokholmský syndróm iba mýtus? Neverili sme polícii, vraví rukojemníčka zo švédskej banky

Dráma z roku 1973 trvala šesť dní.

Na policajnej fotografii z 27. augusta 1973 sú tri zo štyroch rukojemníkov a bankový lupič Clark Olofsson (vpravo) v trezore banky v Štokholme krátko predtým, ako boli ozbrojenci premožení políciou. Na policajnej fotografii z 27. augusta 1973 sú tri zo štyroch rukojemníkov a bankový lupič Clark Olofsson (vpravo) v trezore banky v Štokholme krátko predtým, ako boli ozbrojenci premožení políciou. (Zdroj: TASR/AP)

Pred päťdesiatimi rokmi vošiel do banky na námestí Norrmalmstrong v Štokholme zvláštne vyzerajúci muž.

Mal okuliare s modrými sklami, hnedú parochňu a nalíčené líca. V jednej ruke niesol kufor s nábojmi, výbušninami, lanami a rádiom a v druhej zvieral nabitý samopal ukrytý pod bundou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátko po tom, ako vošiel do budovy banky, zbraň vytiahol a vystrelil ňou do stropu.

„Párty sa práve začala,“ povedal po anglicky podľa novinového článku z denníka New York Times z roku 1974.

Nasledovala šesťdňová rukojemnícka dráma, na konci ktorej sa zrodil nový pojem pre nezvyčajné správanie rukojemníkov a obetí, ktorí si k svojmu únoscovi vytvoria pozitívne pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Štokholmský syndróm sa však nikdy nestal oficiálnou diagnózou a niektorí súčasní psychiatri ho kritizujú.

Maniak ako z Ameriky

Jan-Erik Olsson bol na úteku z väzenia, keď 23. augusta 1973 prepadol banku v Štokholme. Za rukojemníčky si vzal tri zamestnankyne: 21-ročnú Elisabeth Oldgrenovú, 31-ročnú Birgittu Lundbladovú a 23-ročnú Kristin Enmarkovú.

„Bola som v tom, že mi do života vstúpil maniak,“ povedala banková úradníčka Enmarková neskôr novinárom. Spomínala na moment, keď lupič pustil rádio s hlasnou rockovou hudbou. Netušila, že sa snaží naladiť správy, aby sa dozvedel o reakcii polície. „Mala som pocit, že vidím niečo, čo sa môže stať iba v Amerike.“

Lúpežník zajal ženy, aby mal dobrú vyjednávaciu pozíciu. Od polície chcel tri milióny švédskych korún, rýchle auto a spolupáchateľa - Clarka Olofssona, ktorý bol v tom čase vo väzení za ozbrojenú lúpež a podiel na vražde policajta.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Paríž, Štokholm, Londýn. Prečo syndrómy dostali meno podľa miest? Čítajte 

Všetko, čo žiadal, dostal pred koncom prvého dňa prepadnutia, až na kľúče od auta a pocit bezpečia, že hneď ako vyjde z banky, ho nezastrelia ostreľovači, ktorí už obsadili strechy okolitých budov.

Keď prišiel do banky druhý zločinec Olofsson, našiel štvrtého rukojemníka - Svena Säfströma. Ten sa ukryl, keď Olsson prepadol banku. Olofsson rukojemníkom povolil lano, ktorými mali zviazané ruky a upokojil situáciu.

Zapôsobil najmä na Enmarkovú. Upokojoval ju, držal ju za ruku a hovoril, že dá pozor, aby jej Jan neublížil.

„Nehovorím, že som sa cítila v bezpečí, ale rozhodla som sa mu uveriť,“ povedala v podcaste Memory Motel v roku 2016. „Znamenal pre mňa veľa, zaujímal sa o mňa, ale nebola to náklonnosť v pravom zmysle slova. Dal mi nádej, že sa to skončí dobre.“

SkryťVypnúť reklamu

Stratila dôveru v políciu

Olsson sa necítil v budove banky bezpečne. Cez okná na neho neustále mierili policajní ostreľovači, preto pred sebou stále tlačil jednu z rukojemníčok.

Nakoniec sa zločinci so štyrmi rukojemníkmi ukryli v podzemnom trezore, ku ktorému viedlo kryté schodisko. Cezeň im policajti posielali správy aj jedlo.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9XEU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu