Viac ako dvanásť rokov po vážnej jadrovej havárii Japoncom došlo miesto, kde by mohli skladovať kontaminovanú vodu z Fukušimskej jadrovej elektrárne. Podľa plánu začali upravenú rádioaktívnu vodu vypúšťať do Tichého oceánu.
Vypúšťanie sa začalo vo štvrtok ráno nášho času napriek odporu susedných krajín, aktivistov a rybárskeho priemyslu.

Voda je upravená, zbavená väčšiny rádioaktívnych látok a na celý proces vypúšťania, ktoré má trvať viac ako tridsať rokov, dozerá Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA).
„V tejto oblasti je to najvyššia autorita,“ hovorí jadrový fyzik Martin Venhart zo Slovenskej akadémie vied.
V texte sa dočítate:
- koľko obetí mala Fukušima,
- koľko kontaminovanej vody je vo Fukušime,
- čím je kontaminovaná voda z havarovaných reaktorov vo Fukušime,
- ako čistia vodu od rádioaktívnych prvkov,
- koľko rádioaktívnych prvkov zostáva vo vode a prečo sa nedajú odstrániť,
- že postup Japonska nie je nezvyčajný,
- kto odporuje vypúšťaniu vody z Fukušimy.
Čo sa stalo vo Fukušime a čím je kontaminovaná voda?
V marci 2011 zasiahlo severovýchodné pobrežie ostrova Honšú silné podmorské zemetrasenie, ktoré vyslalo cunami na oblasť Tóhoku.
Vlny dosahovali výšku až štrnásť metrov. Cunami zasiahlo aj jadrovú elektráreň Fukušima I. Došlo k poškodeniu troch reaktorov a následným výbuchom a úniku rádioaktívnych materiálov.
S haváriou sa spájajú tri úmrtia. U jedného človeka potvrdili úmrtie na rakovinu, ktorá vznikla z vystavenia radiácii. Dvoch pracovníkov našli v podzemí jedného z reaktorov, zomreli pri náraze vlny cunami. Šestnásť ľudí utrpelo poranenia vplyvom výbuchu a dvaja pracovníci mali radiačné popáleniny.

Od nehody Japonci použili takmer 1,37 milióna ton vody na chladenie roztaveného rádioaktívneho paliva, toto množstvo by naplnilo vyše 500 olympijských bazénov. Voda je kontaminovaná viac ako 60 rádioaktívnymi prvkami ako napríklad uhlíkom-14, iódom-131, céziom-137, stronciom-90, kobaltom-60 či tríciom.
Niektoré majú dobu polpremeny aj viac ako päťtisíc rokov. Firma Tepco, ktorá elektráreň vo Fukušime prevádzkuje, preto vodu upravuje, teda čistí od rádioaktívnych prvkov.
Ak je voda vyčistená, prečo ju označujú za rádioaktívnu?
Prevádzkovatelia upravili kontaminovanú vodu pomocou pokročilého systému na spracovanie tekutín (ALPS). Voda v rámci neho prešla piatimi štádiami usádzania, adsorpcie a fyzikálnej filtrácie. Pred vypustením do oceánu bude ešte zriedená vodou odčerpanou z oceánu, aby sa ešte viac rozriedili dva rádioaktívne prvky, ktoré sa pri filtrácii nepodarí odstrániť.
Ide o trícium a uhlík-14.
Trícium je prirodzene sa vyskytujúca rádioktívna forma vodíka. Vzniká v atmosfére, keď sa kozmické lúče zrážajú s molekulami vzduchu.