Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Nechty môžu o vašom zdraví veľa povedať. Mnohé ochorenia sú spojené s charakteristickými zmenami - od nechtov v tvare lyžičky pri anémii z nedostatku železa až po zaoblené, opuchnuté nechty pri cystickej fibróze.
V treťom ročníku štúdia medicíny som sa stretla s pacientom, ktorý prišiel na pohotovosť a zvracal krv. Keď ošetrujúca lekárka usmernila zvyšok tímu, aby pacienta stabilizoval, podržala pacientovi ruku a pozorne si prezrela jeho nechty.
Boli mrazivo biele, až na červený pásik na končekoch. Na ten pohľad som nikdy nezabudla, ani na to, ako sa na mňa doktorka obrátila a povedala: „Stavím sa, že tento pacient má cirhózu.“
Najskôr som bola nedôverčivá - ako mohla uhádnuť, že pacient má problémy s pečeňou, len na základe pohľadu na nechty? Ale mala pravdu: pacient mal komplikácie spôsobené cirhózou. Nález sa nazýva Terryho nechty.
V článku sa dočítate:
- aké ochorenia signalizujú zmeny na nechtoch,
- o škodlivých praktikách pri manikúre a pedikúre,
- aké nepríjemnosti vytvárajú gélové nechty,
- prečo môže byť užívanie biotínu zbytočné aj škodlivé.
Príznak systémového problému
Tu je preto niekoľko bežných zmien na nechtoch, ktoré vám môžu niečo povedať o vašom zdraví.
Tmavé zvislé pruhy: Ide o krvácanie pod nechtami, ktoré môže byť dôsledkom obhrýzania nechtov, ale aj infekcie srdcových chlopní.
Vodorovné ryhy: Známe ako Beauove línie, tieto ryhy na nechtoch vznikajú, keď je rast nechtov prerušený v dôsledku závažného ochorenia alebo chemoterapie. Objavili sa aj u ľudí, ktorí prekonali covid.
Kôstkovité, zafarbené nechty: Môže ísť o príznak psoriázy nechtov, autoimunitného ochorenia.
Polámané nechty: Lámavé nechty sa vyskytujú častejšie u žien a vo vyššom veku. Pomôcť môže nosenie ochranných rukavíc a obmedzenie kontaktu s vodou, v ktorej sa umýva riad, čistiacimi prostriedkami alebo odlakovačom na nechty.
Biele, žlté alebo hnedé nechty: Môže ísť o príznak plesňovej infekcie, ktorá sa často začína na palci na chodidlách a šíri sa ďalej.
V niektorých prípadoch ľudia robia chybu, keď používajú voľnopredajné prípravky na liečbu nechtov, neuvedomujúc si, že huba je aj na koži. Navštívte lekára, aby určil, aký typ perorálnej alebo lokálnej liečby je najlepší, a nezabudnite s ním prediskutovať lieky, ktoré už užívate, aby ste sa vyhli liekovým interakciám.
Polovičné nechty: Tieto zmeny pozorované pri ochorení obličiek spôsobujú, že spodná polovica nechta je mliečne biela a horná polovica hnedkasto ružová. Niekedy sa tieto nechty po transplantácii obličky vrátia do normálu.
Tracey Vlahovic, profesorka na oddelení podiatrickej medicíny na Temple University, uviedla, že zmeny na nechtoch, podobne ako tie, ktoré sa vyskytujú pri psoriatickej artritíde, môžu byť skorým príznakom systémového problému.
Majte však na pamäti, že nechty rastú pomaly - ich opätovný rast trvá približne šesť mesiacov - čiže abnormality môžu byť nielen odrazom ochorenia, ktoré sa vyskytlo niekoľko mesiacov predtým, ale aj akejkoľvek predpísanej liečby, pretože môže určitý čas trvať, kým sa dostavia výsledky.
Škodlivé postupy
Hoci manikúra a pedikúra môžu byť vizuálne príťažlivé, pravdepodobne nie sú veľmi prospešné pre zdravie nechtov a niektoré praktiky môžu byť aj škodlivé.
Vezmime si napríklad zatláčanie nechtovej kožtičky. Možno ste si mysleli, že jej pomerne nepríjemné zatláčanie a zastrihávanie je nutnosť a kožtičky na nič neslúžia.
Nie je to tak. Odstraňovanie nechtových kožtičiek v skutočnosti zvyšuje riziko infekcie.
„Nechtová kožtička aj špička nechtu slúžia na to, aby oddeľovali telo od vonkajšieho prostredia,“ hovorí Vlahovicová. „Škrabanie alebo zatláčanie týchto oblastí otvára dvere, ktoré by sa nemali otvárať.“
Odporúča, aby ste si nechty nechávali len pilníkovať a leštiť alebo chodili na medicinálnu pedikúru s nástrojmi, ktoré boli sterilizované pomocou špeciálneho zariadenia.
Obľúbené gélové nechty môžu viesť k stenčeniu nechtovej platničky a lámavosti nechtov v dôsledku opakovaného procesu nanášania a odstraňovania, ktoré často zahŕňa namáčanie nechtov do acetónu a mechanické odlupovanie.
Avšak viem, že nie som sama, kto prekrýva nechty poškodené gélovým nánosom ďalšími gélovými nechtami.
Mnohé výživové doplnky údajne podporujúce rast nechtov obsahujú biotín. Podľa Americkej dermatologickej akadémie však neexistujú dôkazy, že biotín podporuje rast alebo kvalitu nechtov u zdravých ľudí.
Užívanie biotínu pritom nie je neškodné. Biotín môže ovplyvniť výsledky krvných testov, ako je úroveň troponínu, ktorý sa bežne používa na diagnostiku infarktu, a viesť k falošne negatívnemu výsledku. To by mohlo mať vážne dôsledky, najmä u žien, u ktorých sa už teraz srdcové infarkty nediagnostikujú dostatočne.
Zdravie nechtov si určite neliečte sami. Je ľahké pomýliť si diagnózu, pretože mnohé problémy s nechtami vyzerajú podobne. Ak ste si všimli zmeny tvaru, štruktúry alebo dokonca farby nechtov, poraďte sa s odborníkom.
Autor: Trisha Pasricha