SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Zmena nechtov môže odhaliť rôzne ochorenia. Kedy treba spozornieť?

Škodlivé pre ne môžu byť aj manikúra a pedikúra.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Pixabay)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Nechty môžu o vašom zdraví veľa povedať. Mnohé ochorenia sú spojené s charakteristickými zmenami - od nechtov v tvare lyžičky pri anémii z nedostatku železa až po zaoblené, opuchnuté nechty pri cystickej fibróze.

V treťom ročníku štúdia medicíny som sa stretla s pacientom, ktorý prišiel na pohotovosť a zvracal krv. Keď ošetrujúca lekárka usmernila zvyšok tímu, aby pacienta stabilizoval, podržala pacientovi ruku a pozorne si prezrela jeho nechty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Boli mrazivo biele, až na červený pásik na končekoch. Na ten pohľad som nikdy nezabudla, ani na to, ako sa na mňa doktorka obrátila a povedala: „Stavím sa, že tento pacient má cirhózu.“

Najskôr som bola nedôverčivá - ako mohla uhádnuť, že pacient má problémy s pečeňou, len na základe pohľadu na nechty? Ale mala pravdu: pacient mal komplikácie spôsobené cirhózou. Nález sa nazýva Terryho nechty.

Príznak systémového problému

Tu je preto niekoľko bežných zmien na nechtoch, ktoré vám môžu niečo povedať o vašom zdraví.

Tmavé zvislé pruhy: Ide o krvácanie pod nechtami, ktoré môže byť dôsledkom obhrýzania nechtov, ale aj infekcie srdcových chlopní.

Vodorovné ryhy: Známe ako Beauove línie, tieto ryhy na nechtoch vznikajú, keď je rast nechtov prerušený v dôsledku závažného ochorenia alebo chemoterapie. Objavili sa aj u ľudí, ktorí prekonali covid.

SkryťVypnúť reklamu

Kôstkovité, zafarbené nechty: Môže ísť o príznak psoriázy nechtov, autoimunitného ochorenia.

Polámané nechty: Lámavé nechty sa vyskytujú častejšie u žien a vo vyššom veku. Pomôcť môže nosenie ochranných rukavíc a obmedzenie kontaktu s vodou, v ktorej sa umýva riad, čistiacimi prostriedkami alebo odlakovačom na nechty.

Biele, žlté alebo hnedé nechty: Môže ísť o príznak plesňovej infekcie, ktorá sa často začína na palci na chodidlách a šíri sa ďalej.

V niektorých prípadoch ľudia robia chybu, keď používajú voľnopredajné prípravky na liečbu nechtov, neuvedomujúc si, že huba je aj na koži. Navštívte lekára, aby určil, aký typ perorálnej alebo lokálnej liečby je najlepší, a nezabudnite s ním prediskutovať lieky, ktoré už užívate, aby ste sa vyhli liekovým interakciám.

SkryťVypnúť reklamu

Polovičné nechty: Tieto zmeny pozorované pri ochorení obličiek spôsobujú, že spodná polovica nechta je mliečne biela a horná polovica hnedkasto ružová. Niekedy sa tieto nechty po transplantácii obličky vrátia do normálu.

Tracey Vlahovic, profesorka na oddelení podiatrickej medicíny na Temple University, uviedla, že zmeny na nechtoch, podobne ako tie, ktoré sa vyskytujú pri psoriatickej artritíde, môžu byť skorým príznakom systémového problému.

Majte však na pamäti, že nechty rastú pomaly - ich opätovný rast trvá približne šesť mesiacov - čiže abnormality môžu byť nielen odrazom ochorenia, ktoré sa vyskytlo niekoľko mesiacov predtým, ale aj akejkoľvek predpísanej liečby, pretože môže určitý čas trvať, kým sa dostavia výsledky.

Škodlivé postupy

Hoci manikúra a pedikúra môžu byť vizuálne príťažlivé, pravdepodobne nie sú veľmi prospešné pre zdravie nechtov a niektoré praktiky môžu byť aj škodlivé.

SkryťVypnúť reklamu

Vezmime si napríklad zatláčanie nechtovej kožtičky. Možno ste si mysleli, že jej pomerne nepríjemné zatláčanie a zastrihávanie je nutnosť a kožtičky na nič neslúžia.

Nie je to tak. Odstraňovanie nechtových kožtičiek v skutočnosti zvyšuje riziko infekcie.

„Nechtová kožtička aj špička nechtu slúžia na to, aby oddeľovali telo od vonkajšieho prostredia,“ hovorí Vlahovicová. „Škrabanie alebo zatláčanie týchto oblastí otvára dvere, ktoré by sa nemali otvárať.“

Odporúča, aby ste si nechty nechávali len pilníkovať a leštiť alebo chodili na medicinálnu pedikúru s nástrojmi, ktoré boli sterilizované pomocou špeciálneho zariadenia.

Obľúbené gélové nechty môžu viesť k stenčeniu nechtovej platničky a lámavosti nechtov v dôsledku opakovaného procesu nanášania a odstraňovania, ktoré často zahŕňa namáčanie nechtov do acetónu a mechanické odlupovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak viem, že nie som sama, kto prekrýva nechty poškodené gélovým nánosom ďalšími gélovými nechtami.

Mnohé výživové doplnky údajne podporujúce rast nechtov obsahujú biotín. Podľa Americkej dermatologickej akadémie však neexistujú dôkazy, že biotín podporuje rast alebo kvalitu nechtov u zdravých ľudí.

Užívanie biotínu pritom nie je neškodné. Biotín môže ovplyvniť výsledky krvných testov, ako je úroveň troponínu, ktorý sa bežne používa na diagnostiku infarktu, a viesť k falošne negatívnemu výsledku. To by mohlo mať vážne dôsledky, najmä u žien, u ktorých sa už teraz srdcové infarkty nediagnostikujú dostatočne.

Zdravie nechtov si určite neliečte sami. Je ľahké pomýliť si diagnózu, pretože mnohé problémy s nechtami vyzerajú podobne. Ak ste si všimli zmeny tvaru, štruktúry alebo dokonca farby nechtov, poraďte sa s odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


6 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


6 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu