Rusi svoj návrat na Mesiac pripravovali desiatky rokov. Misia Luna-25, ktorá mala v pondelok ako prvá pristáť na lunárnom južnom póle, však nakoniec havarovala.
K chybe prístroja nedošlo pri kritickej časti misie, ktorou je samotné pristávanie. K tomu sa Rusi ani nedostali.
Ešte predtým s kozmickou loďou stratili kontakt, tá sa nakoniec odklonila od plánovanej obežnej dráhy a „prestala existovať v dôsledku zrážky s mesačným povrchom“, ohlásila v nedeľu ruská vesmírna agentúra Roskozmos.
Rusko ešte za sovietskych čias poslalo do vesmíru prvý satelit a tiež prvého muža a neskôr ženu. Strata misie Luna-25 je pre Roskozmos veľkou ranou. Ich vesmírny program trpí aj pre ruskú agresiu na Ukrajine.
V texte sa dočítate:
- čo sa dialo s motorom misie Luna-25,
- ako ruský lunárny program ovplyvnili sankcie,
- prečo majú Rusi problémy s vesmírnou elektronikou,
- ktorým krajinám sa nepodarilo pristáť na Mesiaci,
- ako ruská havária nahrala Indom.
Problémy skôr, než ich priznali
Mesačná misia Luna-25 sa začala rodiť ešte na konci 90. rokov, v nasledujúcich rokoch Rusi opakovane prerábali dizajn pristávacieho modulu a odkladali let pre iné neúspechy vo vesmíre.
Nakoniec sa cesta misie Luna-25 do vesmíru z kozmodrómu Vostočnyj začala 11. augusta 2023, teda 25 rokov po prvotných návrhoch a 47 rokov po tom, čo na Mesiaci pristála doteraz posledná úspešná sovietska lunárna misia, Luna-24.
Na obežnú dráhu vstúpila Luna-25 v stredu 16. augusta a pripravovala sa na pondelkové pristáte. No už v sobotu Roskozmos hlásil prvé problémy. Inžinieri na Zemi vraj kozmickej lodi vyslali pokyny, aby sa zaradila na dráhu vhodnú na pristátie v kráteri Boguslawsky.
Podľa Roskozmos však došlo k „abnormálnej situácii“, a zhruba trištvrte hodinu po začatí manévru stratili s misiou kontakt. Zvyšok víkendu sa snažili nadviazať komunikáciu, no bez úspechu. Roskozmos musel nakoniec oznámiť, že kozmická loď vrazila do povrchu Mesiaca.
Problémy s misiou sa však zrejme objavili ešte predtým, ako ich Roskozmos v sobotu ohlásil.