SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

V menštruačných výrobkoch našli večné chemikálie. Do tela sa vstrebávajú aj cez kožu

Iba žiadne PFAS sú dobré PFAS.

Večné chemikálie sú takmer všade. Stále viac výskumov ukazuje, že sa nachádzajú aj vo výrobkoch určených na zachytávanie menštruačnej krvi.Večné chemikálie sú takmer všade. Stále viac výskumov ukazuje, že sa nachádzajú aj vo výrobkoch určených na zachytávanie menštruačnej krvi. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Viac ako milión žien na Slovensku každý mesiac používa nejakú menštruačnú pomôcku. Klasické vložky a tampóny niektoré v posledných rokoch zamieňajú za menštruačné kalíšky, látkové vložky či menštruačné nohavičky so sajúcou vrstvou.

Tieto výrobky, ktoré prichádzajú do styku s najintímnejšími partiami tela, často nemajú na obaloch napísané zloženie. V posledných rokoch sa pritom v rôznych zahraničných testoch ukazuje, že môžu obsahovať aj nebezpečné látky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konkrétne ide o látky PFAS - perfluórované a polyfluórované alkylsulfonáty - často označované aj ako večné chemikálie, keďže sa nerozkladajú a hromadia sa v životnom prostredí aj v tele. Tieto všadeprítomné chemikálie sú spájané s celým radom zdravotných problémov: niektoré znižujú plodnosť, môžu škodiť plodu v maternici alebo majú súvis so vznikom rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

V augustovom teste menštruačných pomôcok z amerického trhu vyšlo, že spomedzi všetkých pomôcok sú najvyššie hodnoty PFAS v menštruačných nohavičkách.

V USA však mnohé toxické látky nie sú regulované tak prísne ako v Európe. Látok PFAS je takmer 15-tisíc typov a niektoré z nich sú v EÚ úplne zakázané, no ich hodnoty sú regulované predpismi najmä pri pitnej vode a jedle, a nie v bežných výrobkoch.

Tisícky vložiek

Látky PFAS sú širokým označením pre látky obsahujúce fluór viazaný na uhlík. Využívajú sa najmä pre ich odolnosť proti vode, ohňu, prilepeniu či škvrnám. Táto odolnosť vak má aj tienistú stránku - PFAS sa takmer nerozkladajú a môžu sa preto časom hromadiť v organizmoch či v prostredí.

Nachádzajú sa prakticky všade. Ich stopy našli v daždi i v pitnej vode, sú v pôde, v nepremokavých látkach, kobercoch, môžu byť v obaloch na potraviny, lyžiarskych voskoch, nepriľnavých riadoch či v kozmetike a šampónoch.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerná žena použije počas života zhruba 12-tisíc vložiek alebo desaťtisíc tampónov. Z ekologických dôvodov aj pre pohodlie či zdravie mnohé ženy presedlávajú na alternatívne produkty, ktoré je možné opätovne použiť - ako nohavičky, látkové vložky či kalíšky.

Zdá sa však, že PFAS sa môžu vyskytovať vo viacerých menštruačných produktoch.

Jedny z prvých výskumov v tejto oblasti robila americká stránka pre ochranu spotrebiteľov Mamavation v spolupráci s webom Environmental Health News. Medzi rokmi 2020 a 2022 v laboratórnych testoch objavili PFAS v 48 percentách menštruačných a inkontinenčných vložiek, v 22 percentách tampónov a 65 percentách menštruačných nohavičiek.

Keďže v testoch skúmali iba produkty z amerického trhu, neuvádzame ich názvy. Hoci sa niektoré zo skúmaných značiek predávajú aj na Slovensku, proces výroby v Európe sa môže líšiť od toho v USA. (Zoznam skúmaných výrobkov aj s výsledkami nájdete na stránkach Mamavation.com).

SkryťVypnúť reklamu

Fluór v nohavičkách aj v obaloch

Za novším výskumom je laboratórium americkej Univerzity v Notre Dame, kde sa vedci roky venujú výskumu PFAS v rôznych výrobkoch.

Iba nedávno sa zamerali aj na rôzne menštruačné produkty ako nohavičky, kalíšky, tampóny, aplikátory na tampóny, vložky, látkové vložky, inkontinenčné vložky a nohavičky a obaly od vložiek a tampónov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu