Prežil hurikány aj zemetrasenia, teleskop Arecibo v Portoriku nakoniec nepriamo zničili škrty v rozpočte. Po prasknutí roky zanedbaných lán sa totiž na tristometrový tanier zrútila 900-tonová plošina s anténou.
Takmer dva roky a osem mesiacov po nehode v pondelok 14. augusta Arecibo observatórium zavreli, vedu už robiť nebude. O prácu prišlo 90 ľudí vrátane 25 výskumníkov a výskumníčok.
Hlavným nástrojom v observatóriu bol práve zničený teleskop, ktorý už nebolo možné opraviť. Takmer šesťdesiat rokov skúmal vesmír a najmä blízkozemské asteroidy, exoplanéty či gravitačné vlny. Zaoberal sa aj pátraním po mimozemskom inteligentnom živote.
Toto sú najvýznamnejšie objavy teleskopu Arecibo.
V texte sa dočítate:
- prečo astronómovia dlho nevideli povrch Venuše,
- akú záhadu o Merkúre objasnil teleskop Arecibo,
- ako Arecibo náhodou objavil prvé planéty mimo slnečnej sústavy,
- aké vzácne planéty objavil teleskop Arecibo,
- ako objav z teleskopu pomohol nepriamo potvrdiť gravitačné vlny,
- akú záhadu priniesol Arecibo.
Venušu dovtedy nevideli
Druhá planéta našej slnečnej sústavy je ukrytá pod hustými oblakmi kyseliny sírovej. Až v 70. rokoch sa vedcom podarilo nazrieť pod ne a vidieť tak prvýkrát povrch Venuše. Arecibo teleskop vytvoril mapu planéty pomocou vyslaných rádiových vĺn, ktoré hustými oblakmi prenikli.
Na snímkach vedci identifikovali tri jasné regióny - Alpha Regio, Beta Regio a Maxwell Montes. Ide o jediné oblasti na Venuši, ktoré sú výnimkou z pravidla, že všetky štruktúry na planéte majú niesť ženské meno bohyne či reálnej, alebo mytologickej ženy. Pravidlo totiž vzniklo až po ich objave.

Odhalenia o Merkúre
Jedno pozorovanie Merkúra pomohlo vyriešiť záhadu o teplote na prvej planéte slnečnej sústavy. Do roku 1965 si totiž astronómovia mysleli, že Merkúr sa otočí okolo svojej osi raz za 88 dní. No radarové merania z Areciba ukázali, že je to v skutočnosti 59 dní.