SME

Rok 2023 môže byť najteplejší v histórii a rok 2024 bude zrejme ešte teplejší

Znepokojujúca je najmä teplota na povrchu oceánov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Tento rok bude s päťdesiatpercentnou pravdepodobnosťou najteplejším v dejinách a rok 2024 bude pravdepodobne ešte teplejší. Podľa agentúry AFP to vyplýva z v pondelok zverejnených záverov amerických vedcov pôsobiacich vo vládnych inštitúciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto chvíli je 2023 tretím najteplejším zaznamenaným rokom v histórii, uviedla vedúca vedkyňa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnicková. Pravdepodobnosť, že sa stane najteplejším rokom, je 50 percent, dodala.

Súvisiaci článok Ľudstvo okúsilo, aké je to žiť na planéte, ktorá je o 1,5 stupňa Celzia teplejšia Čítajte 

Oproti budúcim sú aktuálne teploty chladné

Okrem globálneho otepľovania prispieva k tomuto trendu aj cyklický jav El Niño, ktorý je synonymom dodatočného globálneho otepľovania, a to tým, že ohrieva povrch oceánov. Odborníci predpovedajú, že bude pokračovať aj po zime.

SkryťVypnúť reklamu

"Najsilnejší dopad El Niña sa prejaví v roku 2024," uviedol klimatológ Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Gavin Schmidt.

"Očakávame teda nielen, že rok 2023 bude nadmerne teplý a možno aj rekordný, ale tiež, že rok 2024 bude ešte teplejší," upozornil Schmidt.

Kapnicková na tlačovej konferencii prezentujúcej júlový teplotný rekord a klimatické perspektívy varovala, že "tohtoročné teploty sú chladné v porovnaní s teplotami, ktoré môžeme očakávať k polovici storočia, ak budeme vypúšťaním skleníkových plynov naďalej ohrievať planétu".

Súvisiaci článok Tohtoročný júl bol najteplejším mesiacom v histórii meraní Čítajte 

Matka príroda nám posiela odkaz

Amerických vedcov znepokojuje najmä teplota na povrchu oceánov. Podľa údajov NOAA počas uplynulých štyroch mesiacov vždy padol nový rekord.

SkryťVypnúť reklamu

"Viac ako 40 percent oceánov v súčasnosti zažíva vlnu morských horúčav," vyhlásila Kapnicková. Tieto vlny horúčav majú potenciálne katastrofálne dôsledky pre druhy, ktoré v oceánoch žijú, najmä pre koraly.

"Matka príroda nám posiela odkaz a ten odkaz znie: Mali by sme konať hneď, kým nebude neskoro zachrániť našu klímu a zachrániť našu planétu. Všetci sme na jednej lodi," povedal šéf NASA Bill Nelson.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu