SME

Vlákna z oblečenia, prach, kožné bunky a pot. Čo všetko nosíme v pupku

Záleží aj na tvare.

(Zdroj: Pexels)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Čo sa skrýva v našich pupkoch? Tejto zdanlivo nepodstatnej téme sa vo vedeckých sférach venuje pozoruhodné množstvo priestoru.

Jeden neohrozený vedec analyzoval svoje vlastné pupočné chuchvalce - Georg Steinhauser z Viedenskej technickej univerzity v Rakúsku zozbieral počas troch rokov 503 kusov pupočného odpadu. Analýzou prvkov zistil, že pupkový povlak obsahuje okrem vlákien z oblečenia aj prach, kožné bunky a pot.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po dodatočných (a nepochybne škandalóznych) otázkach na svojich priateľov, rodinu a kolegov dospel k záveru, že brušné ochlpenie je predpokladom hromadenia pupkových chuchvalcov a že staré oblečenie produkuje chuchvalce s menšou pravdepodobnosťou ako nové.

SkryťVypnúť reklamu

Vedec si dokonca oholil brucho, aby potvrdil svoju hypotézu o brušnom ochlpení.

Steinhauser špekuloval, že ľudia, ktorí odstraňujú chuchvalce zo svojich pupkov, ich môžu mať hygienickejšie ako tí, ktorí to nerobia, pretože všetok prebytočný odpad sa lepí práve na chuchvalce namiesto toho, aby sa lepil na kožu.

Steinhauserova odpoveď na hygienu je jasná: odporúča čistiť pupok rovnako ako akúkoľvek inú časť pokožky.

Skutočne ťažké otázky

Okrem brušných chĺpkov a nového oblečenia existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré formujú to, prečo a ako sa nám v pupku hromadí neporiadok.

Karl Kruszelnicki z Univerzity v Sydney v Austrálii skúmal 4799 ľudí a zistil, že hromadenie väčšieho množstva chuchvalcov sa týka mužov, ľudí s „vnútorným“ pupkom namiesto „vonkajšieho“ a starších osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho práca sa v roku 2002 dostala medzi víťazov Ig Nobelovej ceny, ktorá sa udeľuje za humorné vedecké úspechy (ide o americké ocenenie parodujúce Nobelovu cenu - pozn. red.).

Ako ďalší dôkaz, že skutočná nezištná snaha o poznanie nepozná hranice, sa v roku 2018 inžinier z Indického technologického inštitútu v Patne rozhodol, že bude klásť skutočne ťažké otázky: Aká fyzika sa skrýva za produkciou pupočných chuchvalcov a dá sa matematicky modelovať?

Zistil, že z mikroskopického hľadiska pôsobí ochlpenie tela ako pílový zub, ktorý vytrháva vlákna hrčky z látky počas periodického pohybu nášho dýchacieho cyklu - nádychu a výdychu - pri ktorom sa nám oblečenie neustále trie o brucho.

Keďže ochlpenie v tejto oblasti má tendenciu skláňať sa k priehlbine pupka, vlákna, ktoré sa na nich zachytia, sa dostanú hlboko do pupka a nakoniec stratia kontakt s látkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako hromadenie chuchvalcov pokračuje, miešajú sa s kožnými bunkami a výsledkom je pekná, kompaktná masa, ktorá sa hromadí s matematickou presnosťou. Začína lineárne, ale potom rastie kvadraticky s časom.

Samočistiace rituály

Možno sa vo vašom v pupku nezhromažďujú chuchvalce, ale z času na čas tam nájdete špinu. Aj to je normálne, najmä u ľudí, pre ktorých je pupok iba štrbinou s viacerými drobnými kožnými záhybmi a nie vypuklinou. Infekcie sú zriedkavé, ale ak spozorujete bolesť alebo výtok z tejto oblasti, poraďte sa so svojím lekárom.

Niekoľko štúdií skúmalo mikroorganizmy prítomné v pupku aj v pupočnej špine - väčšinou ide o odumreté kožné bunky.

Často sa tam nachádza aj Corynebacterium, všeobecne neškodný mikrób, ktorý sa hojne vyskytuje aj na iných vlhkejších miestach tela, napríklad vnútri nosa a v podpazuší.

SkryťVypnúť reklamu

Samočistiace rituály, ktoré každý z nás považuje za „hygienické“, sa líšia. Z lekárskeho hľadiska sa však odborníci zhodujú na určitých praktikách, ako je napríklad umývanie akejkoľvek viditeľnej špiny a nečistôt alebo umývanie rúk pri príprave jedla či po použití toalety.

Frekvencia sprchovania alebo kúpania je však subjektívnejšia. V prípade pochybností sa poraďte so svojím lekárom.

Autor: Trisha Pasricha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu