Takmer stotisíc drevených bodcov nanosili pravekí ľudia do okolia svojich obydlí pri dnešnom Ochridskom jazere. Ich domy, ktoré kedysi stáli na koloch na pobreží, sú dnes zatopené pod hladinou vody.
Archeológovia objavili v jazere medzi Severným Macedónskom a Albánskom najstaršie jazerné obydlie v Európe. Má takmer osemtisíc rokov. Je teda o stovky rokov staršie ako podobné nákolné obydlia objavené v Alpách či Stredomorí.
Nákolné obydlia sú domy postavené na drevených koloch. V minulosti aj dnes sa využívali najmä v často zaplavovaných oblastiach či ako ochrana pred škodcami.
Na novom objave je zaujímavý práve rozsiahly obranný systém. Barikády tvorili tisícky drevených hrotov.
„Aby sa takto mohli chrániť, museli vyrúbať celý les,“ povedal pre tlačovú agentúru AFP archeológ Albert Hafner z univerzity v Berne.
V texte sa dočítate:
- čo archeológovia objavili na dne Ochridského jazera,
- čím sa živili obyvatelia domov na koloch pri Ochridskom jazere,
- že ľudia pred tisíckami rokov nestavali domy priamo nad jazerom,
- kde v Európe ešte našli vedci domy na koloch.
Poklad pre výskumníkov
Ochridské jazero je jedno z najhlbších a najstarších jazier na svete. Nachádza sa v kotline medzi horskými oblasťami v Severnom Macedónsku a Albánsku.
Jeho pobrežia boli osídlené už v bronzovej dobe. Stopy po domoch na koloch našli archeológovia na macedónskej aj albánskej strane.

Posledné roky sa však vedci aktívnejšie venujú výskumu v albánskej časti jazera pri dedinke Lin. Práve odtiaľto teraz hlásia objav dediny, ktorá existovala niekedy medzi rokmi 6000 až 5800 pred naším letopočtom.
Podľa dohadov na mieste žilo dvesto až päťsto ľudí. Ich domy stáli na pobreží na drevených koloch, čo zrejme slúžilo ako ochrana pred záplavami. Stopy po obydliach archeológovia našli na dne jazera, ktoré nakoniec dedinu zatopilo.