Pod úpätiami Álp pri jazere Garda leží najsevernejšie miesto na svete, kde ľudia pestujú citróny. To však na mestečku Limone sul Garda nie je najzaujímavejšie.
Žijú tu totiž desiatky ľudí, ktorým v žilách koluje „elixír“ pre zdravý život. Majú zmutovaný gén, ktorý ich ochraňuje pred srdcovými problémami súvisiacimi s cholesterolom.
Gén objavili lekári ešte v 70. rokoch minulého storočia, no len na začiatku tisícročia začali robiť výskumy, ako by objav mohol pomôcť aj iným ľuďom.
V texte sa dočítate:
- ako lekári objavili gén, ktorý chráni pred chorobami srdca,
- prečo už ľudí v Limone sul Garda neživí rybolov a ťažba dreva,
- koľkí ľudia majú zmutovaný Limone gén a ako ich chráni,
- či už existuje liek založený na objave v Limone sul Garda.
Máme ho v rodine
Mutáciu u obyvateľov Limone sul Garda objavili lekári úplnou náhodou a vôbec nie na úpätí hôr pri obľúbenom talianskom jazere. Keď vyšetrovali účastníka jednej nehody v Miláne, všimli si, že má nezvyčajný krvný obraz.
Zdalo sa, že ho niečo prirodzene ochraňuje pred srdcovocievnymi ochoreniami. Ukázalo sa, že tento muž bol pôvodom z Limone sul Garda. V mestečku sa tak začal viac ako 40 rokov trvajúci výskum miestneho obyvateľstva.
Mestečko Limone sul Garda bolo dlho odrezané od okolitého sveta, neviedla sem žiadna normálna cesta. Do mestečka sa dalo dostať iba cez jazero alebo cez hory. Prvú cestu dokončili až v roku 1932.

Kým kedysi obyvateľov živilo najmä rybárčenie, ťažba dreva a čiastočne pestovanie citrónov, po sprístupnení zvyšku krajiny a sveta žije tisíc miestnych obyvateľov najmä z turizmu.
Z nich je zhruba polovica pôvodom z Limone sul Garda a iba 60 obyvateľov nesie gén, ktorý ich chráni pred ochoreniami srdca či mŕtvicou.
„Gén máme v rodine,“ povedal v roku 2022 pre CNN obchodník Gianni Segala. „Majú ho moji bratia, ja, moja matka, ktorá má 96 a je stále čiperná, a všetky moje deti.“