SME

Európsky teleskop Euclid poslal prvé zábery. Na chvíľu vedcov vydesili

Ďalekohľad zatiaľ iba nastavujú.

Jedn z prvých záberov z teleskopu Euclid vznikol počas uvádzania prístroja do prevádzky. Jedn z prvých záberov z teleskopu Euclid vznikol počas uvádzania prístroja do prevádzky. (Zdroj: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA)

Viditeľný vesmír a všetko, čo v ňom poznáme a vieme merať - všetky tie hviezdy, planéty, veličiny - tvoria iba päť percent vesmíru. Zvyšok, tvorený temnou energiou a temnou hmotou, pred nami zostáva ukrytý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže temná energia a temná hmota nereagujú s elektromagnetickými silami, je ťažké ich pozorovať priamo. Viac o temných súčastiach vesmíru by mohol prezradiť nový teleskop Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý do vesmíru vyštartoval 1. júla 2023.

Hoci potrvá ešte mesiace, kým započne svoju skutočnú vedeckú misiu, zaslal už na Zem prvé testovacie zábery, ktoré ukazujú jeho silný potenciál.

SkryťVypnúť reklamu

Nahnala im strach

Po štarte z Floridy čakala teleskop Euclid zhruba 1,5 milióna kilometrov dlhá cesta, kým dosiahol halo orbitu. Ide o obežnú dráhu v okolí libračného bodu 2. V systéme Zem Slnko (a v hocijakom systéme dvoch telies) sa takýchto bodov nachádza päť.

Ide o body, v ktorých sú vyrovnané gravitačné a odstredivé sily oboch telies a vďaka tomu ich sondy dokážu obiehať. Pri libračnom bode 2 sa nachádza aj Webbov vesmírny ďalekohľad.

Súvisiaci článok Webbov teleskop oslávil narodeniny dych berúcimi zábermi Čítajte 

Kým Webb z tohto miesta skúma najranejšie časy vesmíru, cieľom teleskopu Euclid je urobiť dosiaľ najväčšie mapovanie vesmíru, ktoré bude zahŕňať viac ako dve miliardy galaxií na viac ako tretine oblohy. Na základe dát vedci vytvoria 3D mapu vesmíru, ktorá môže prezradiť viac o tmavej hmote a energii.

Prvé zábery z teleskopu sú iba testovacie, pomocou nich inžinieri kalibrujú prístroje. Vedecká misia Euclidu sa začne v októbri.

SkryťVypnúť reklamu

„Po viac ako jedenástich rokoch navrhovania a vývoja Euclidu je vzrušujúce a nesmierne dojímavé vidieť tieto prvé obrázky,“ vysvetľuje v tlačovej správe ESA projektový manažér misie Giuseppe Racca.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9W2S na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu