Kolaps systému oceánskeho prúdenia, ktorý bol predlohou pre katastrofický film Deň po tom, môže nastať už v tomto storočí.
Film až príliš zveličoval následky zrútenia oceánskeho prúdenia: V krátkom čase po jeho narušení na Zemi nastala nová doba ľadová. V skutočnosti nebudú účinky kolapsu také rýchle a extrémne, môžu však viesť k výrazným zmenám v európskom počasí.
Ohrozené prúdenie v Atlantickom oceáne totiž udržiava v Európe mierne podnebie. Podľa nového výskumu v časopise Nature Communications sa môže zrútiť už o 34 rokov, ak budú ľudia ďalej pokračovať v uvoľňovaní skleníkových plynov tak, ako doteraz.
V texte sa dočítate:
- čo je prúdenie AMOC a prečo je dôležité pre Európu,
- kedy sa môže toto významné oceánske prúdenie zrútiť,
- ako kolaps ovplyvní počasie v Európe a na celej Zemi.
Najslabší prúd za 1600 rokov
Atlantická poludníková cirkulácia či Atlantický oceánsky výmenník (AMOC) je jedným z najdôležitejších oceánských prúdení. Je súčasťou celosvetového výmenníka, v rámci ktorého sa teplé vody z trópov dostávajú k pólom, kde sa ochladzujú, klesajú ku dnu a ďalej prúdia.
Najznámejšou súčasťou Atlantickej poludníkovej cirkulácie je Golfský prúd.
AMOC najvýraznejšie vplýva na počasie v Európe, kde pomáha udržiavať mierne podnebie. Vďaka tomu je v podobných zemepisných šírkach v Európe oveľa teplejšie ako napríklad na severe Ameriky.
Napríklad mesto Winnipeg sa nachádza približne na úrovni Slovenska. Priemerná teplota v januári tam je mínus 16 stupňov Celzia, v Košiciach sú vtedy v priemere mínus dva stupne.
Atlantický oceánsky výmenník závisí od studenej a slanej vody, ktorá sa vnára do veľkých hĺbok na severe Atlantiku. V dôsledku klimatickej zmeny sa však tento jav oslabuje.