SME

Vlna horúčav v Atlantickom oceáne môže mať katastrofálne dôsledky pre populácie rýb

Trenie rýb závisí od chladnejších vôd.

Tichý oceán.Tichý oceán. (Zdroj: ADOBE STOCK)

LONDÝN. Tohtoročná vlna horúčav v severnej oblasti Atlantického oceána môže mať katastrofálne dôsledky pre populácie rýb. Pre mnoho ľudí sú dôležitou súčasťou stravy a poskytujú im živobytie, varovali vedci a organizácia Marine Conservation Society (MCS).

V marci namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za uplynulé roky. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) toto oteplenie v porovnaní s dlhodobým priemerom klasifikuje ako "za extrémom".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oceány pohlcujú 90 percent prebytočného tepla produkovaného emisiami skleníkových plynov. Neustále ich otepľuje klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou. Okrem toho podľa vedcov nastali prírodné javy, ktoré rekordne zvýšili teplotu vody v severnej časti Atlantického oceánu.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku klimatickej zmeny sú vlny horúčav častejšie a extrémnejšie a pre niektoré morské živočíchy môžu byť rovnako zničujúce ako pre zvieratá na súši, varovali vedci.

Súvisiaci článok Ťažba kovov na morskom dne môže zničiť druhy, ktoré ani nepoznáme Čítajte 

"V poslednom desaťročí vlny horúčav narušili rybolov na celom svete. Ak v severnej oblasti Atlantického oceána bude naďalej horúce počasie, podobné katastrofy môžeme očakávať čoskoro," uviedol expert Christopher Free z Kalifornskej univerzity v USA.

Trenie rýb, ktoré žijú v oceáne medzi východným pobrežím Severnej Ameriky a Európou, závisí od chladnejších vôd.

MCS sa obáva, že vysoká teplota oceánov v kombinácii so zlým medzinárodným manažmentom povedie k zníženej populácii rýb, čo by pripravilo o prácu tisíce ľudí.

Odborník Craig Donlon, vedúci oddelenia povrchov Zeme Európskej vesmírnej agentúry, tohtoročný nárast teplôt v severnej oblasti Atlantického oceána označil za "strašidelnú situáciu". Avšak dodal, že ekosystém sa prispôsobí: druhy rýb migrujúce na sever nahradia iné druhy prichádzajúce z juhu.

Svetový oceán

Ilustračné foto.

Hanoj vyzval krajiny na rešpektovanie územných nárokov.


TASR 1
Hliadka v Juhočínskom mori

Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu