SME

Aj vy máte silný názor na medvede?

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes by to mohlo byť pokojne aj o medveďoch.

Najskôr som sa totiž chcel rozhorčovať: celá každoročne sa opakujúca debata o medveďoch, ich premnožení a strieľaní je totiž dokonalou ukážkou uneseného myslenia a iracionality v nás.

Medvede sú totiž naoko jednoduchá téma, ktorej každý rozumie: buď ste za, alebo proti. Potom by sme si mohli dať exkurziu do praktickej politiky a politológie, rozprávať niečo o populistických technikách a o tom, ako si najskôr musíte vytvoriť nepriateľa, aby ste potom mohli proti nemu aktivizovať voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Mohli by sme rozprávať o kríze odbornosti a autorít, pousmiať sa nad prezidentkou, ktorá z toho pomohla vytvoriť politickú (nie odbornú) tému, a pohádať sa, kde sa končia hranice politiky (nikde).

Rýchlo by sme skončili pri filozofii: pýtali sa, či je človek naozaj mierou všetkých vecí, či tu pred nás vodili druh za druhom, aby sme ho pomenovali, postarali sa a robili si, čo len chceme; mohli by sme špekulovať o utilitarizme a etických hraniciach i zodpovednosti jediného vrcholového predátora (nás) na tejto planéte.

Nakoniec by sme sa dobre povadení rozišli. Pretože je úplne legitímne mať strach vrátane strachu z medveďov – a je smiešne sa takémuto strachu konkrétnych jednotlivcov vysmievať. Akurát je namieste vysmievať sa politikom, ktorí z toho robia tému predvolebnej kampane.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavejšie je však čosi iné.

Mám obľúbenú frázu, ktorá geniálne opisuje konflikt vedy a politiky: „Politici chcú od vedy počuť jednoduché odpovede na zložité otázky. Lenže veda prináša zložité odpovede ešte aj na tie najjednoduchšie z nich.“

Tak totiž funguje svet.

Vrátane medveďov. Nie je nič ako za a proti: je to výsostne odborná téma a odborná je nielen v rovine biológie, ekosystémov a mechanizmov biotopov. Je to téma odborná aj pre sociológov, etikov či tvorcov verejných politík.

Pretože tá batéria otázok je široká: koľko, ako to vieme, ako to zistíme, s akou odbornosťou, koľko ich chceme, kde, podľa akého kritéria, akú legitimitu má takéto rozhodnutie, aký je jeho úžitok, kto bude tento úžitok konzumovať a prečo, koľko nás to celé bude stáť, sú to efektívne minuté prostriedky a ako to verejnosti všetko následne komunikovať a tak ďalej...

SkryťVypnúť reklamu

Zložité, však.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9VC2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu