V horúčavách strácate v priemere štrnásť minút spánku každú noc. S rastúcim počtom horúcich dní vplyvom klimatickej zmeny to ku koncu storočia môžu byť úhrnne desiatky prebdených hodín ročne.
Pri vysokých teplotách sa telo nedokáže účinne ochladzovať, je preto ťažšie zaspať a mať dostatok hlbokého spánku. Môžete si však pomôcť zmenami v životnom štýle a vo večernej rutine.
V texte sa dozviete
- Ako sa telo ochladzuje pred spaním
- Ako si udržať chlad v spálni aj počas horúčav
- Prečo by ste nemali cvičiť a sprchovať sa studenou vodou pred spaním
- Ako vysoké teploty ovplyvňujú telo
Ide to aj bez klímy
Väčšine ľudí sa najlepšie zaspáva pri teplote 18 až 20 stupňov. Keď sú horúčavy a byt či dom sa vám cez deň oteplí, je ťažké takýto príjemný chládok dosiahnuť.
Každú noc pred tým, ako zaspíte, sa vaše telo snaží samo seba ochladiť. Uvoľňuje teplo z jadra do okolitého prostredia tým, že sa rozširujú cievy, čím sa zvyšuje prietok krvi do rúk a nôh.

Toto znižovanie teploty je dôležité pre nástup spánku.
Ak je však v spálni vyššia ako ideálna teplota, telo nedokáže teplotu regulovať a spánok nemusí prísť tak, ako by ste si predstavovali.
Ak máte klimatizáciu, možno si ňou večer či v noci dopomáhate k príjemnej teplote. Nie je však úplným riešením problému. Pri vyšších teplotách sa klimatizácia vyťažuje a spotrebúva viac energie, navyše nie všetci ľudia k nej majú prístup.
Pomôcť telu ochladiť sa môžete aj bez nej.
Chládok v spálni
Najdôležitejšie je snažiť sa v spálni udržať čo najväčší chládok, ako je možné.
Keď odchádzate ráno z bytu či z domu, zatiahnite žalúzie alebo závesy, aby slnečné žiarenie neprenikalo priamo cez okno. Okná počas dňa zatvárajte, vetrajte až večer. Ak je to možné, snažte sa vytvoriť prievan.