Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Počet ľudí, ktorí navštívili webovú stránku chatbota ChatGPT s umelou inteligenciou a stiahli si jeho aplikáciu, prvýkrát od jeho uvedenia na trh v novembri klesol.
Podľa internetovej dátovej spoločnosti Similarweb klesla v júni návštevnosť webovej stránky ChatGPT z mobilov a počítačov na celom svete o 9,7 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu. Podobne je to s údajmi spoločnosti Sensor Tower - ukazujú, že sťahovanie aplikácie, ktorá bola spustená iba v máji, od júna tiež klesá.
ChatGPT, vyvinutý spoločnosťou OpenAI, spustením koncom minulého roka odštartoval explóziu záujmu o umelú inteligenciu, čo podnietilo veľké technologické spoločnosti, aby sa pretekali v poskytovaní konkurenčných nástrojov. Počítačoví programátori, kancelárski pracovníci a študenti ho používajú na urýchlenie svojej práce a kladenie otázok na rôzne témy.
V Silicon Valley aj mimo neho sa chatboty stali témou rozhovorov pri večeri. Niektoré spoločnosti dokonca prepustili copywriterov a nahradili ich ChatGPT. Pokles používania však naznačuje, že túto technológiu dobiehajú jej vlastné obmedzenia a prinajmenšom časť humbuku okolo chatbotov je prehnaná.
„V tom momente ste si povedali, že je to úžasné,“ povedal Sachin Dev Duggal, výkonný riaditeľ spoločnosti Builder.ai, ktorá využíva umelú inteligenciu na pomoc ľuďom pri vytváraní mobilných aplikácií. Potom, keď sa ľudia začali stretávať s tým, že chatbot vymýšľa nepravdivé informácie, uvedomili si, že nie je taký užitočný, ako si pôvodne mysleli, dodal. Hovorca spoločnosti OpenAI sa odmietol vyjadriť.
Preteky v zbrojení
ChatGPT za prvé dva mesiace raketovo vzrástol na približne 100 miliónov používateľov mesačne, uvádza sa v správe analytikov švajčiarskej banky UBS. Schopnosť chatbota viesť zložité rozhovory, písať poéziu a absolvovať odborné skúšky zapôsobila na bežných používateľov aj odborníkov na umelú inteligenciu.
Technickí odborníci ho označili za najrýchlejšie rastúcu spotrebiteľskú aplikáciu v histórii a jeho rýchly rast spustil preteky v zbrojení medzi veľkými technologickými gigantmi, ktorí sa snažia presadiť svoje konkurenčné produkty.
Vedúci predstavitelia spoločností Google a Microsoft vyhlásili AI za ďalšiu revolúciu v oblasti počítačov, ktorá úplne zmení spôsob, akým ľudia komunikujú s digitálnym svetom.
Veľké technologické firmy a začínajúce podniky investujú do tejto technológie miliardy dolárov a spoločnosti preorientúvajú celé svoje podnikanie na AI. Regulačné orgány na celom svete sa snažia pochopiť túto technológiu a prijať zákony, aby sa zabezpečilo, že sa nebude používať na poškodzovanie ľudí.
Pokles kvality
Za posledných niekoľko mesiacov sa však odhalili problémy s generatívnymi chatbotmi, ako je ChatGPT. Bežne si vymýšľajú nepravdivé informácie a vydávajú ich za pravdivé. Ide o problém, na ktorý spoločnosti Google, OpenAI, Microsoft a ďalší lídri v oblasti umelej inteligencie zatiaľ nenašli žiadne riešenie. Niektorí používatelia sa sťažovali, že odpovede ChatGPT sa časom skutočne zhoršili, najmä pokiaľ ide o generovanie počítačového kódu.
Mnohé spoločnosti tiež zakázali svojim zamestnancom používať ChatGPT v práci z obavy, že vkladanie citlivých firemných údajov do chatbota môže viesť k úniku dát.
Prevádzka chatbotov s umelou inteligenciou si vyžaduje obrovské množstvo drahého počítačového výkonu a analytici vyslovili teóriu, že k poklesu kvality došlo preto, lebo OpenAI sa snaží znížiť náklady na prevádzku chatbota. Pokles používania mohol spôsobiť aj koniec školského roka v Spojených štátoch a Európe, keďže študenti, ktorí ho používali na písanie písomiek, odchádzajú na letné prázdniny.
Iní naznačujú, že obavy z hroziacej regulácie a nových pravidiel v Európskej únii prinútili spoločnosť OpenAI a ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou znížiť schopnosti svojich chatbotov, aby sa nedostali do konfliktu s politikmi, ktorí sa obávajú, že chatboty sa budú používať na šírenie dezinformácií, vnášanie zaujatosti do ďalších technologických produktov a ovplyvňovanie pracovných miest skutočných ľudí.
„Ak budeme aj naďalej svedkami nárastu výstupov v štýle 'nie som schopný odpovedať na túto otázku, pretože som chatbot', začneme sa viac obávať, že regulácia odoberá ChatGPT moc,“ uviedla v poznámke pre klientov Sarah Hindlian-Bowler, analytička investičnej banky Macquarie.
Autor: Gerrit De Vynck