Ak začínate s plánovaním svadieb, možno by vám v tejto profesii nebolo na škodu, keby ste sa čosi priučili niečo o oblasti výskumu nedávno oznámeného Vedca roka na Slovensku. Muži budú mať čoskoro dostupnú lepšiu diagnostiku rakoviny prostaty.
Do vesmíru vypustili ďalšiu misiu, na ktorej sa podieľali slovenskí inžinieri. Slovenská akadémia vied zasa oslavuje 70. výročie zákona, ktorý definoval jej základy a podobu, v akej dnes existuje.
The Slovak Spectator sa vedcov pýtal na ich výskum a na to, ako môže prispieť spoločnosti. V nasledujúcom súhrne sa dozviete, aký pokrok dosiahli.
Tento prehľad úspechov vedy na Slovensku zostavujeme pravidelne. Ak chcete vedieť, čo robia vedci na Slovensku a slovenskí vedci v zahraničí, prihláste sa na odber newslettera Slovak Science (v angličtine), ktorý čitatelia dostávajú bezplatne štyrikrát do roka.
Nie bežné grafy
Začínajúci plánovači svadieb by sa mohli naučiť čosi o teórii grafov, môže im totiž pomôcť v ich práci, hovorí matematik Martin Škoviera.
Grafy nie sú len stĺpčeky v prieskumoch volebných preferencií. V matematike sa skladajú z dvoch prvkov – vrcholov a čiar nazývaných hrany, ktoré spájajú dva takéto vrcholy. Podľa Škovieru sú predmetom skúmania teórie útvary, ktoré týmto spojením vznikajú. Teda vzťahy medzi bodmi, ktoré reprezentujú hrany.
Povedzme, že máte do skladu uložiť veľké množstvo chemikálií, ale z bezpečnostných dôvodov niektoré nemôžu byť v jednej miestnosti pre riziko výbuchu. Takýto problém sa dá vyriešiť pomocou grafu – rovnako ako zasadací poriadok na svadbe.
Pre Škovierov prínos k teórii grafov ho v máji vyhlásili za Vedca roka 2022. V rozhovore hovorí o svojej práci a úspechoch Slovákov vo svojom odbore.

Zlepšená diagnostika rakoviny
Slovenskí vedci zo spoločnosti Glycanostics prišli s novou metódou na detekciu rakoviny prostaty. Jedinečnosť diagnostiky spočíva v stanovení štruktúry glykánov, čiže komplexných cukrov.
Súčasným štandardom je test PSA. Je však nespoľahlivý, s nízkou presnosťou okolo 68 percent. Môže sa teda stať, že urológ nedokáže zistiť, či zvýšené hodnoty v teste spôsobuje zápal, nezhubný výrastok alebo rakovina. Potom zvyčajne nasleduje biopsia, no vo všeobecnosti je 73 percent testov negatívnych, inými slovami, zbytočných.
Na porovnanie, nová metóda umožňuje veľmi presnú detekciu dokonca aj včasného štádia rakoviny, je rýchla a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov.
Nedávno metódu klinicky testovali v EÚ. Vo vybraných ambulanciách na Slovensku si už teraz môžu muži za test zaplatiť. Spoločnosť očakáva, že dostupnosť metódy sa do konca roku 2023 zvýši.
Viac o metóde sa dozviete v staršom rozhovore s laureátom Eset Science Award a zakladateľom spoločnosti.

Okrem toho firma Glycanostics nedávno získala finančné prostriedky vo výške 2,5 milióna eur na vývoj technológie skríningu iných typov rakoviny, ako je rakovina prsníka, pankreasu a pľúc.
Stopa slovenských inžinierov vo vesmíre
V polovici apríla do vesmíru odštartovala misia JUICE. Jej cieľom je študovať Ganymedes, Callisto a Europu, tri takzvané Galileove mesiace Jupitera. Predpokladá sa, že pod ich ľadovým povrchom sa nachádzajú obrovské oceány tekutej vody.
Na palube kozmickej sondy je množstvo vedeckých prístrojov. Jeden z nich nesie aj prístroj, na ktorom pracovali slovenskí výskumníci a inžinieri z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Zariadenie nazývané Particle Environment Package alebo skrátene PEP je navrhnuté tak, aby študovalo magnetosféru Jupitera a ako interaguje s jeho mesiacmi. Magnetosféra však zachytáva veľké množstvo nabitých častíc, ktoré môžu preniknúť cez tienenie sondy a viesť k falošným detekciám v prístrojoch. Slovenskí inžinieri vytvorili detektor, ktorý umožňuje odhaliť tieto falošné detekcie.

Prehľad ďalších výskumných a vývojových aktivít na vysokých školách:
- Slovenská akadémia vied oslavuje 70. výročie svojho založenia. SAV sa dnes radí úrovňou aj zameraním k štandardným európskym vedeckým inštitúciám. Prečítajte si viac. Predseda SAV Pavol Šajgalík v rozhovore z roku 2022 hovorí o tom, ako sa veda na Slovensku za posledné desaťročia zmenila.
- Výskyt HIV a vybraných sexuálne a krvou prenosných ochorení u migrantov na Slovensku; Univerzita Komenského; vedúca vedkyňa Alexandra Bražinová. Cieľom projektu bolo zmapovať výskyt hepatitídy B a C, HIV a syfilisu u cudzincov na Slovensku. Ľudia prichádzajúci na Slovensko z iných krajín, sú náchylnejší na viaceré ochorenia vrátane tých, ktorým sa dá predísť očkovaním.
- miRNA ako potenciálne biomarkery pri adolescentnej depresii; Univerzita Komenského; vedúci vedec Juraj Mokrý. Patofyziologické mechanizmy depresie ešte nie sú úplne známe a predpokladá sa, že u detí a dospelých existujú určité odlišnosti. Keďže až tretina pacientov nereaguje na liečbu, cieľom je nájsť merateľné parametre, ktoré by prispeli k diagnóze a určili jej prognózu a reakciu na liečbu. Prečítajte si viac.
- Dlhodobé sledovanie úmrtnosti na samovraždu v populácii Slovenskej republiky; Univerzita Komenského; vedúca vedkyňa Alexandra Bražinová. Článok prezentuje mierne klesajúcu mieru úmrtnosti na samovraždu na Slovensku. Úmrtnosť na udalosť s neurčeným úmyslom však výrazne stúpa a je niekoľkonásobne vyššia ako vo zvyšku EÚ. Okrem toho existuje vysoká pravdepodobnosť, že do druhej skupiny boli zahrnuté aj samovraždy. Prečítajte si viac.
- Prečo sú kvety snežienok otočené nadol? Univerzita Komenského a SAV; vedúci vedecký pracovník Pavol Prokop. Snežienka jarná je zvláštna tým, že jej kvet je otočený smerom nadol. Keďže ide o druh opeľovaný hmyzom, kvet by mal okrem iného vedieť prilákať opeľovače a byť otočený nahor. Tím vedcov chcel preskúmať, prečo je to so snežienkou jarnou naopak. Prečítajte si viac.
Ďalšie príbehy slovenskej vedy na Spectator.sk:
UMELÁ INTELIGENCIA: Pokiaľ ide o učenie umelej inteligencie používať slovenský jazyk, výskumníci sú v nevýhode. Pri relatívnej absencii dát v slovenčine je skrátka ťažké ju trénovať. Slovenskí výskumníci z Technickej univerzity v Košiciach sa to snažia zmeniť.
ZDRAVIE MUŽOV: Rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Martinský urologický tím sa pripojil k medzinárodnému tímu výskumníkov s cieľom zlepšiť liečbu tak, aby bola príjemnejšia, presnejšia a bez vedľajších účinkov.
ROZHOVOR: V roku 2020 sa po prvýkrát stalo, že jednu Nobelovu cenu udelili dvom ženám. Jednou z nich bola Emmanuelle Marie Charpentier. The Slovak Spectator sa s ňou porozprával o mikrobiálnom svete, mylnom presvedčení, že ľudia sú na vrchole potravinového reťazca a o možnosti bakteriálnej, či plesňovej pandémie.
FESTIVAL: Gitarista kapely Queen a astrofyzik Brian May a biologička Jane Goodallová, ktorá študovala primáty, sú dve z mnohých mien, ktoré festival Starmus spájajúci vedu, umenie a hudbu, prinesie na Slovensko budúci rok v máji.
Tento článok vznikol s podporou ESET Foundation, ktorá každý rok udeľuje ocenenie ESET Science Award výnimočným vedcom a vedkyniam.