GLASGOW. Vedci z Glasgowskej univerzity v Škótsku objavili gén, ktorý pomáha zastaviť šírenie vírusu vtáčej chrípky v ľudských bunkách, čo znižuje možnosť prenosu na iných ľudí.
Ako referuje web Politico, gén s označením BTN3A3 by mohol pomôcť zdravotníckym orgánom zostať o krok pred vírusom a zlepšiť úsilie o monitorovanie a kontrolu choroby.
Vtáčia chrípka pravidelne cirkuluje u voľne žijúcich vtákov. Tie môžu infikovať kurčatá a predstavovať riziko pre ľudí z dôvodu blízkeho kontaktu s hydinou na farmách.

Je to akási „sesternica“ bežnej chrípky, aj keď smrteľnejšia pre ľudí. Pomerne zriedkavo však preskočí na človeka a ešte zriedkavejšie je to, že sa začne šíriť.
Napriek tomu odborníci považujú vtáčiu chrípku za hlavného kandidáta na vyvolanie ďalšej pandémie. Prepuknutia ohnísk vtáčej chrípky sa v minulosti pravidelne objavovali v Číne. V roku 2013 si takáto epidémia vyžiadala viac ako 600 ľudských životov.
Škótski vedci, ktorí svoje výsledky zverejnili v časopise Nature, uviedli, že hoci ešte nerozumejú všetkým mechanizmom, ktoré blokujú šírenie vtáčej chrípky u ľudí, tento gén je jedným kúskom skladačky.