Práve teraz prechádzajú cez vaše telo. Nevidíte ich ani necítite. Ale vás a všetko naokolo nepatrne naťahujú a stláčajú gravitačné vlny.
Sú to deformácie v samotnej štruktúre časopriestoru, ktoré sú výsledkom pohybu rôznych masívnych objektov vo vesmíre.
Prvé priame pozorovanie gravitačných vĺn sa podarilo len pred ôsmimi rokmi. Vo vedeckej komunite spôsobilo veľký rozruch. Teraz sa v spojení s gravitačnými vlnami podaril ďalší výnimočný objav.
Vedci z projektu NANOGrav majú vôbec prvý dôkaz o existencii pozadia gravitačných vĺn. Doteraz o ňom iba teoretizovali. Zároveň zachytili gravitačné vlny s doteraz najnižšou frekvenciou.
„Otvorili sme nové okno pozorovania vesmíru," vysvetľuje v tlačovej správe výskumníčka z NANOGrav Chiara Mingarelli.
Kým jedna gravitačná vlna sa dá priradiť ku konkrétnemu javu s jasným miestom a časom, pozadie gravitačných vĺn v sebe spája množstvo takýchto javov, ktoré sú neustále prítomné vo vesmíre ako akési nepočuteľné hučanie.
„Neprekvapilo by ma, keby kolaborácia NANOGrav získala za tento objav Nobelovu cenu," hovorí pre denník SME teoretický fyzik a popularizátor vedy Samuel Kováčik.
V texte sa dočítate:
- Prečo je pozadie gravitačných vĺn ako orchester, hoci ho nepočuť
- Ako presné vesmírne hodinky odhalili gravitačné vlny
- Čo môže byť zdrojom objaveného pozadia gravitačných vĺn
- Prečo nevidíme obdobie krátko po vzniku vesmíru a ako to môže zmeniť nový objav
Počujete, že niečo hrá
Každý výbuch hviezdy, zrážka čiernych dier či neutrónových hviezd a aj naša Zem pri obehu okolo Slnka môžu byť zdrojom gravitačných vĺn. Vlastnú kaskádu gravitačných vĺn zrejme vytvorila aj kozmická inflácia vesmíru po veľkom tresku pred 13,8 miliardy rokov.