SME

Stratení pri Titanicu. Záchranári zachytili prvé zvuky

Kyslík na palube sa míňa.

Ponorné plavidlo Titan spoločnosti OceanGate Expeditions stratilo v nedeľu kontakt s loďou na hladine. Na palube sú piati ľudia, plavili sa k vraku Titanicu.Ponorné plavidlo Titan spoločnosti OceanGate Expeditions stratilo v nedeľu kontakt s loďou na hladine. Na palube sú piati ľudia, plavili sa k vraku Titanicu. (Zdroj: OceanGate Expeditions)

Každý z nich zaplatil 250-tisíc dolárov, aby sa mohol pozrieť zblízka na slávny vrak Titanicu. Teraz im dochádza kyslík a nikto nevie, kde sú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nedeľu sa v Atlantickom oceáne stratilo ponorné plavidlo s tromi turistami a dvomi členmi posádky. Ani nie dve hodiny po ponorení stratili kontakt s loďou na hladine.

Rozsiahla pátracia akcia trvá od pondelka, v stredu nadránom záchranári zachytili prvé "podvodné zvuky." Plavidlo je v hĺbke, z akej ešte nikdy nikoho nezachránili.

Prečo sa ponorné plavidlo stratilo?

Plavidlo Titan je súčasťou jedinej tohtoročnej expedície k Titanicu spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá sa zaoberá podmorským výskumom. Expedície k lodi, ktorá stroskotala po zrážke s ľadovcom v roku 1912, zvyčajne trvajú osem dní.

SkryťVypnúť reklamu

Titan je ponorné plavidlo, na rozdiel od veľkej ponorky má obmedzené zásoby energie. Preto potrebuje podpornú loď, ktorá ho prenáša na miesto ponoru. Plavidlo je veľké zhruba ako karavan, váži 10-tisíc kilogramov a je vyrobené z titanu a uhlíkových vlákien.

Plavidlo sa stratilo v nedeľu počas ponoru k vraku, ktorý leží na dne v hĺbke 3800 metrov. Zhruba hodinu a trištvrte po začatí ponárania sa prerušil kontakt s loďou na hladine. K strate kontaktu došlo v nedeľu o 17.47 h nášho času, záchranárov upovedomili až v pondelok po polnoci, keď sa plavidlo nevynorilo podľa plánu.

Súvisiaci článok Koľko Slovákov zomrelo na Titanicu? Zmiznutie ženy z Hričovského Podhradia zostáva záhadou Čítajte 

Nie je zrejmé, prečo sa prerušila komunikácia s plavidlom, ani to, kde sa nachádza a v akom je stave. Komunikácia sa pri expedíciách prerušila aj v minulosti, vždy však iba na pár hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Je niekoľko scenárov, čo sa mohlo s plavidlom stať. Všetky sú v súčasnosti iba domnienkami. Tou najoptimistickejšou je, že sa núdzovo vynorilo.

„Mohli to spraviť, ak došlo k výpadku elektriny alebo ku komunikačným problémom. V takom prípade by sa ponorné plavidlo pohupovalo niekde na hladine a čakalo na nájdenie," povedal pre BBC odborník na ponorky Alistair Greig.

Na palube však mohlo dôjsť aj k skratu a následnému požiaru či k zatopeniu, ak plavidlo poškodil silný tlak v hĺbke. Na takéto situácie je plavidlo vybavené skorým varovným systémom.

Možnosťou tiež je, že loď uviazla pod troskami Titanicu vplyvom silných prúdov.

Prečo je ťažké ho nájsť?

Na pátraní po plavidle sa podieľajú Američania aj Kanaďania. Hľadať neprestali ani cez noc. Na mieste sú lode a oblasť preskúmavajú aj letecky. Do pátrania sa v utorok zapojili aj podmorské plavidlá.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9T8F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu