Tí dnešní ľudia sú fakt otrasní. Stratili slušnosť a už vôbec nie sú nezištne láskaví. Našu krajinu a celý svet gniavi morálny úpadok.
Každá správa o vojne na Ukrajine, násilí proti menšinám, korupcii a nečestných činoch vás možno iba utvrdzuje v tom, že kedysi boli ľudia omnoho milší a čestnejší.
S myšlienkou na staré dobré časy žije mnoho ľudí. Už roky to ukazujú prieskumy. Aj na Slovensku si veľká časť ľudí myslí, že morálka upadla. A neplatí to len pre konzervatívcov a starších ľudí. Tomuto mysleniu prepadajú aj liberálni a mladí ľudia.
Amerického výskumníka Adama Mastroianniho už dlho toto negativistické premýšľanie ľudí hnevalo. Rozhodol sa preskúmať, či morálka skutočne upadla oproti minulosti.
V texte sa dočítate:
- Či morálny úpadok vnímali ľudia aj v minulosti.
- Ako zmierniť pocit, že dnes sú ľudia horší ako kedysi.
- Prečo si váš mozog myslí, že kedysi bolo lepšie.
Stále horšie a horšie?
Skúste si v duchu odpovedať na nasledujúcu otázku: V porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi, sú dnes ľudia menej čestní?
Podobné otázky pokladajú vedci ľuďom už roky. A už od roku 1949 sa v dátach ukazuje ten istý výsledok.

„Ľudia vravia, že je to čoraz horšie a horšie. Morálny úpadok prebieha celý ich život a deje sa dodnes,“ hovorí pre web magazín Harvard Gazette psychológ Mastroianni.
Svet je vraj plný menej láskavých, čestných a slušných ľudí. Takéto zmýšľanie sa dokonca objavuje aj v záznamoch z čias Rímskej ríše.