SME

Vedci pripravujú prvú trojrozmernú mapu vesmíru

Experti pozorovali dva milióny vzdialených galaxií, kvazarov a hviezd.

Zhluk galaxií SMACS 0723, ktorý zachytil Webbov teleskop.Zhluk galaxií SMACS 0723, ktorý zachytil Webbov teleskop. (Zdroj: SITA)

LONDÝN. Vedci po prvýkrát pozorovali dva milióny vzdialených galaxií, kvazarov a hviezd v rámci snahy o vytvorenie podrobnej trojrozmernej mapy vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochopenie rozpínajúceho sa vesmíru

Prvá dávka údajov zo Spektroskopického prístroja na meranie temnej energie (DESI) už bola zverejnená. Súbor údajov pozostáva z 80 terabajtov a bol získaný z viac než 3500 expozícií nočnej oblohy, ktoré boli zhotovené počas šiestich mesiacov.

Výskumníci z Durhamskej univerzity v Británii a medzinárodný tím vedcov pozorovali extragalaktické objekty a rozklad ich svetla na rôzne farby alebo vlnové dĺžky, ktoré odhaľujú rýchlosť rozpínania sa vesmíru, ako aj fyzikálne vlastnosti galaxií a kvazarov.

SkryťVypnúť reklamu

Milióny galaxií

Predmetná štúdia, pri ktorej sa použila robotika na zhotovenie tisícok snímok nočnej oblohy, prispeje k ďalšiemu posunu v porozumení vesmíru a našej galaxie - Mliečnej cesty. Najnovšie zverejnenie je prvým krokom projektu, ktorý umožní vedcom zmapovať viac ako 40 miliónov galaxií, kvazarov a hviezd.

"DESI je dosiaľ najambicióznejším krokom, ktorý hľadá odpovede na niektoré z najzákladnejších otázok: Z čoho sa skladá náš vesmír? Ako vznikol taký, aký je? Čo nás čaká v budúcnosti?" povedal profesor Carlos Frenk z Durhamskej univerzity a člen medzinárodnej rady DESI.

"Durhamskí astronómovia zohrávajú vedúcu úlohu v rámci tejto veľkej medzinárodnej spolupráce a sú na čele úsilia interpretovať jedinečné údaje, ktoré DESI ucelene poskytuje," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu