SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

LEGO 2K Drive: Keď skvelú zábavu kazia mikroplatby

Vitajte vo virtuálnom svete kociek s vôňou benzínu.

(Zdroj: 2K)

Hodnotenie

8 / 10

LEGO 2K Drive

Páči sa nám:
zábavný jazdný model
rôznorodé misie
otvorený svet
pre všetky vekové kategórie
Nepáči sa nám:
dodatočné nákupy
ovládanie PC verzie

Hru na recenziu poskytla spoločnosť Cenega

Hry vytvorené v LEGO svete majú skvelý základ predurčený na úspech. Stačí sa pozrieť do histórie, ktorá začala už v roku 1995. Od vtedy sa skoro každý rok objavilo hneď niekoľko hier s LEGO tematikou, pričom mnoho z nich aj bolo úspešných.

Niekoľko krát sme jazdili v autách, ocitli sa v koži najznámejšieho profesora archeológie, hrali futbal, bojovali s najznámejšími nindžami, boli vo svojskom svete GTA, mali v rukách svetelné meče, na tvári masku Batmana a v rukách kúzelnícku paličku.

SkryťVypnúť reklamu

Tak, ako sú stavebnice Lego určené pre všetky vekové kategórie, tak je aj svet videohier s ich tematikou určený pre skutočne každého. Pri väčšine z nich si vystačíte s len základnou znalosťou angličtiny a mnohé si užijú aj deti, ktoré vedia ledva po slovensky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bláznivé autíčka

LEGO 2K Drive presne zapadá do tohto konceptu extrémne zábavných, aj keď vo svojej podstate jednoduchých hier. Hráča nebude terorizovať zbytočnou náročnosťou, trestať ho za nezvládnuté situácie, či trápiť ho zbytočne zložitými úlohami.

Nepatrí ani do skupiny bežných pretekárskych hier, kde by ste postupne odomykali jednotlivé trate, žili sezónami, či si vylepšovali každý jeden parameter svojho krásneho automobilu. K hre preto pristupujte ako k bláznivej zábave na kolesách, odohrávajúcej sa v úžasnom svete postavenom z plastových kociek.

SkryťVypnúť reklamu

Vývojári si pre vás pripravili hneď niekoľko odlišných režimov, aby ste sa náhodou pri niektorej z aktivít nenudili. Tým hlavným režimom je príbeh, ktorý môžete absolvovať samostatne, alebo lokálne so spoluhráčom na jednej obrazovke.

Čaká na vás hneď niekoľko rozsiahlych svetov, ktoré si postupom v hre sprístupňujete. Tu budete plniť rôznorodé úlohy – súťažiť v bežných pretekoch, hľadať osoby, skákať, či chrániť objekty pred nájazdom mimozemšťanov.

Pri vymýšľaní jednotlivých úloh si tvorcovia dali skutočne záležať a nesnažili sa nám zalepiť očami obyčajnou kópiou Kart hier s doplnkovým pokusom o príbeh. V hre začínate ako zelenáč a vašou úlohou je poraziť tých najsilnejších pretekárov.

No namiesto nekonečného kolotoča jazdenia máte k dispozícii hneď niekoľko rozdielnych svetov, v ktorých sa môžete dosýta vyšantiť. Nebaví vás plnenie úloh? Tak pokojne sadnite do jedného zo svojich áut a vydajte sa skúmať všetky zákutia.

SkryťVypnúť reklamu

Autá, aké si len vymyslíte

V športovom aute na ceste, v terénnom po tráve a dokonca v lodi na vode. Všetko je krásne rýchle, v plnej rýchlosti míňate rôzne stavby a do zákrut vchádzate výhradne šmykom. Dokonalý pocit z jazdy po súši prekonáva len adrenalínová voda.

Hra delí dopravné prostriedky na tri typy – cestné, terénne a do vody. Môžete síce skúsiť jazdiť s cestným autom po teréne, ale veľká zábava to nebude. Zmena sa deje buď automaticky, alebo si autá prepínate vy sa mi počas jazdy.

Počas jazdy máte dostupnú vždy len trojicu dopravných prostriedkov, jeden modely pre každý typ povrchu. Prepínanie je vhodné nechať na automatiku, veď kto už len má čas v zápale hry riešiť ešte aj zmenu vozidla.

Oveľa dôležitejšie je sledovanie rôznych skratiek, rámp pre skoky a jednorazových vylepšení. Skončiť na prvom mieste totiž nie je vždy jednoduché a len dokonalé ovládnutie vozidiel nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Na svojich protivníkov budete strieľať, chystať im pasce, niektoré vylepšenia vás zrýchlia, alebo ochránia pred nástrahami. Dôležité je naučiť sa využívať aj krátkodobé zrýchlenie, ktoré sa vám neustále dobíja.

Preteky nie sú vždy úplne jednoduché, práve naopak. Bez poriadneho sústredenia sa na prvú pozíciu jednoducho neprebojujete, hlavne pri kratších pretekoch. Občas nás hra riadne potrápila a na prvú pozíciu sme sa dostali len krátko pred cieľom.

Nebudete len pretekať

Základom príbehovej časti hry sú preteky na rôzne spôsoby. Hlavnú porciu tvoria tie bežné, keď sa s ďalšími hráčmi snažíte skončiť na čo najlepšom mieste. Trate rozhodne nie sú jednotvárne a tento typ nás bavil aj po hodinách hrania.

Rovnako zábavné sú však aj zvyšné typy úloh, ktoré často nájdete v podobe vedľajších misií. Môžete ich síce aj úplne ignorovať, no pripravili by ste sa tým o kráľovskú zábavu.

SkryťVypnúť reklamu

Rôznych druhov je tu hneď niekoľko, pričom sa pravidelne striedajú a je skoro nemožné sa začať nudiť. Zoznam je dlhý a obsahuje klasické preteky na čas, vyhýbanie sa určitým objektom, zrážanie, skákanie, či zbieranie všetkého možného od výmyslu sveta.

V kombinácii s rôznorodým prostredím je zábavné aj obyčajné objavovanie jednotlivých svetov. Môžete si natrénovať svoju jazdu, čo inak vôbec nie je na škodu s ohľadom na nie úplne nízku náročnosť.

Príbehová časť je tu len doplnkom, navyše bez slovenského alebo českého prekladu. Menším deťom tlmočníka robiť nemusíte, textové informácie až také dôležité nie sú a nebyť pár výnimiek, tak sa všetky úlohy dovtípi skutočne každý bez rozdielu veku.

Poslednou ochranou pred nudou je montážna dielňa, kde si môžete vytvoriť auto podľa svojich predstáv. Vyberiete si jeden z množstva podvozkov a ďalej už pokračujete vyberaním správnych kociek, ich farbením a umiestňovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Skladanie nie je tak príjemné ako v skutočnom svete s plastovými kockami, ale akonáhle sa zžijete s ovládaním, tak na vás čaká nekonečná zábava.

Na počítači jedine s gamepadom

Hra je dostupná na všetky súčasné platformy vrátane konzoly od Nintenda. S ohľadom na samotné ovládanie upozorňujeme, že na počítači si s klávesnicou veľa zábavy pravdepodobne neužijete.

Nie že by sa hra nedala ovládať, ale my sme tu prvé minúty skutočne bojovali, hoci sme s rôznymi autíčkami strávili desiatky, či skôr stovky hodín svojho herného života.

Na výber máte len štyri prednastavené rozloženia klávesnice alebo gamepadu, pričom si jednotlivé klávesy či tlačidlá nemôžete nijak upraviť. Na pohyb auta je určená výhradne štvorica WASD a niektoré ďalšie z dôležitých kláves sú tak nevhodne umiestnené, že sme nakoniec zapojili k počítaču gamepad. Z podpriemernej hry sa okamžite stala skvelá zábava.

SkryťVypnúť reklamu

Hardvérové nároky vysoké nie sú, veď na herných konzolách je hra krásna a plynulá a problém sme nemali ani na prenosnom hernom počítači Asus ROG Ally.

Vývojári ako minimum vyžadujú len starší štvorjadrový procesor s 8 gigabajtami operačnej pamäte a s grafickou kartou triedy GeForce 960. Na modernej zostave so stredne výkonnou RTX grafickou kartou si užijete plné detaily aj v 4K rozlíšení.

Nie je to nečakané, veď Lego kocky neprekypujú detailmi a vlastne aj celý svet je krásne jednoduchý. Užijete si ho s krásnou grafikou aj hernej konzole minulej generácie a rovnako aj na menej výkonnom počítači.

Skvelá hra, ktorú ničia dodatočné nákupy

Lego 2K Drive je podarená hra s autíčkami v hlavnej úlohe, určená pre všetky vekové kategórie. Zavedie vás do rôznych svetov, dá vám do rúk dopravné prostriedky od výmyslu sveta a budete tu môcť naplno rozvinúť svoju kreativitu.

SkryťVypnúť reklamu

Začnú vás nudiť bežné jazdy na čas? Vyskúšajte vedľajšie úlohy, len tak jazdite a objavujte, alebo si začnite skladať svoje vysnívané auto, či loď. Skladanie je zábava, teda pokiaľ nezistíte, že s hrou ste dostali len určité typy kociek.

Po objavení sveta doplnkových nákupov sme dali hre hneď bod dole, keďže nie je férové za pomerne vysokú sumu hry ponúknuť len niektoré kocky a obmedzený počet vozidiel. Chcete ďalšie zaujímavé? Pripravte si približne 5 eur.

Páči sa vám vlajka alebo kvietok? Pekne zaplatíte dve eurá, čo je vlastne výrazne viac, ako by vás daný objekt stál vo fyzickej podobe. Súprava štyroch okien je za približne tri eurá, rovnako aj panáčik.

Preto ak hru kupujete primárne deťom, nesnažte sa ani len prihlásiť do 2K účtu. Bez neho (minimálne na počítači) totiž nie je obchod ani len sprístupnený. Za plnenie úloh síce dostanete herné peniaze, no aj na nákup jediného auta potrebujete niekoľko hodín hrania.

SkryťVypnúť reklamu

Tento prístup sa nám nepáči a spolu s nepodareným ovládaním PC verzie je aj dôvodom, prečo hra od nás nakoniec dostala len 8 bodov. Je totiž extrémne zábavná, ale predražený obchod tu jednoducho nemá čo robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


5 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


4 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu