Washington/Vendreull-Dorion 7. februára (TASR) - Vedcom z Kanady a USA sa prvýkrát podarilo vyrobiť umelé pavúčie vlákno. Toto vlákno je skoro také silné, ľahké a biologicky neškodné ako jeho prírodný vzor.
Umelo vyrobené vlákno dostalo nie neprávom názov BioSteel, teda biologická oceľ. Prírodné pavúčie vlákno je v ťahu päťkrát pevnejšie ako oceľ. Niet preto divu, že ľudstvo sa už vyše sto rokov pokúša napodobniť prírodu a vlákno produkovať sériovo.
Cesta k umelému pavúčiemu vláknu mala podľa časopisu Science dve fázy. Anthoula Lazaris a jej kolegovia z kanadskej firmy Nexia Biotechnologies najprv odobrali pavúkom gény na produkciu vlákna a vložili ich do kravských vemenných buniek a do obličkových buniek mláďat škrečkov. Obidva typy buniek začali produkovať veľké množstvá pavúčej bielkoviny.
Tím výskumníkov pod vedením Stevena Arcidiacona z biochemických laboratórií americkej armády (U.S. Army Soldier Biological Chemical Command, SBCCOM) v Naticku, štát Massachusetts, potom pomohol Kanaďanom z týchto bielkovín upriasť hodvábne vlákno. Bielkovinu koncentrovali vo vode a potom ju pretlačili cez malý otvor do metanolového roztoku.
Takto vzniknuté vlákna mali priemer desať až 40 tisícin milimetra a podľa riaditeľa firmy Nexia Jeffreyho Turnera majú podobné vlastnosti ako prírodné pavúčie vlákna. Zatiaľ však nie sú také elastické ako nylon. Vedci chcú preto pridať do celého procesu druhý pavúčí gén, ktorý zväčší proteínové molekuly a zvýši elastickosť umelého vlákna.
Na masové získavanie umelých pavúčích proteínov z bunkových kultúr chcú vedci využiť transgénne kozy, ktoré chová Nexia. Ich genóm je zmenený tak, že príslušná bielkovina sa bude získavať z kozieho mlieka. Pokusná produkcia takéhoto mlieka sa začne už v lete 2002.
Doterajšie pokusy získať špeciálny proteín od pavúkov chovaných v zajatí zlyhali. Utkané vlákna nemali požadované vlastnosti a nakoniec zostalo pri dešifrovaní príslušných génov a ich vložení do baktérií a kvasinkových buniek.
Využitie umelých pavúčích vlákien je široké. Siaha od tenkých obväzov cez biologicky odbúrateľné rybárske šnúry po nepriestrelné vesty pre vojakov.