„Tento týždeň nejako prežijem a potom bude dobre.“ Možno ste si už takúto vetu niekedy povedali, keď ste toho mali veľa v práci alebo doma.
Drobný zádrh ste nevnímali ako veľký problém. Veď máte fajn šéfa, nejaká dočasná nezrovnalosť v práci vás preto nevykoľají. Alebo je doma inak všetko dobré, len tento týždeň ste práve všetci ochoreli a museli ste preto zrušiť stretnutie s kamarátmi.
Možno ste sa už zmierili s tým, že v súčasnosti jednoducho žijeme hekticky a podobné situácie treba prečkať.
Drobné stresové okamihy sa zdajú byť zvládnuteľné, no časom sa nabaľujú a môžu mať nezanedbateľný vplyv na vašu psychiku aj zdravie. Vedci ich prezývajú mikrostresy.
V texte sa dočítate:
- čo je mikrostres a prečo je problémový,
- aké sú zdroje mikrostresu a ako proti nim bojovať,
- prečo meditácia nemusí byť dobrým bojom proti mikrostresu.
Stres plodí stres aj v mikro rozmeroch
Problém mikrostresov je, že ich nemusíte vnímať ako problém. Nie sú ako bežný, veľký a očividný stres. Ten spôsobuje napríklad zlý šéf, výpoveď z práce či napríklad sťahovanie.
Mikrostres si vôbec nemusíte priraďovať k stresujúcim zážitkom. Sú to situácie, ktoré jednoducho musíte prekonať – aspoň to si hovoríte. Zväčša prichádzajú náhle a netrvajú dlho.
Často ich tiež spúšťajú ľudia, ktorí sú nám najbližší.

Mikrostres vám napríklad môže spôsobovať to, že musíte niečo dorábať za kolegu, ktorý je pozadu. Alebo, že iba počas cesty do práce dostanete dvadsať e-mailov z práce a ďalších niekoľko správ od dieťaťa. A mikrostres môžete mať aj z toho, že musíte (opäť) odvolať stretnutie s priateľmi a cítite sa vinne.
Slovko mikro síce naznačuje, že tieto stresy sú drobné, no nie sú neškodné. Ak sa podobné situácie hromadia, môžete sa cítiť vyčerpane. Navyše môžu mikrostresy spúšťať dominový efekt a vytvárať vlny následkov, ktoré vás môžu ovplyvňovať aj niekoľko hodín alebo dní a môžu vyvolať mikrostres u ďalších ľudí.