SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(21.-27. 7. 2005)

FOTO - SCIENCE

Tím Russella Cowburna z Imperiálneho kolégia (Veľká Británia) rozlišuje originály od kópií laserovým snímaním unikátneho vzoru nedokonalostí (pripomína "odtlačky prstov") povrchu nosného média, papiera, alebo nereflexívneho plastu. Nová zbraň proti falšovaniu.

Jeremy Drake z Harvardovej univerzity a Paola Testaová z MIT (USA) azda vyriešili nesúlad akceptovaného chemického zloženia Slnka a pozorovaní jeho oscilácií. Sledovanie hviezd slnečného typu röntgenovým satelitom Chandra naznačuje, že je v nich oveľa viac neónu.

Tím Georgia Gratta zo Stanfordovej univerzity (USA) a Acutu Suzukiho z Univerzity Tohoku (Japonsko) potvrdil na báze antineutrín zachytených detektorom KamLAND v japonskej Kamioke, že približne polovicu vnútorného tepla Zeme generuje rozpad rádioizotopov.

Tím Dietmara Schwarza z Pennsylvánskej štátnej univerzity (USA) objavil prvý prípad hybridizácie dvoch živočíšnych druhov, ktorým vznikol tretí. Stalo sa na severovýchode USA pri prechode ovocných mušiek rodu Rhagoletis na invazívnu rastlinu, Lonicera (zemolez).

Daniel Rubinoff a William Haines z Havajskej univerzity (USA) objavili v havajských dažďových pralesoch húsenicu z rodu Hypocosma, ktorá vláknami pripútava k listom slimáky a potom pokojne konzumuje ich mäso (na snímke). Prvý známy prípad.

Elizabeth Bernaysová a Michael Singer z Arizonskej univerzity (USA) zistili, že húsenice mor Grammia geneura a Estigmene acrea sa po invázii potenciálne smrtonosných parazitov začnú prednostne kŕmiť rastlinami, obsahujúcimi látky, ktoré parazity zabijú, kým uškodia.

Tím Roberta Heinsohna z Austrálskej národnej univerzity vysvetlil pri vtákoch nezvyčajnú situáciu: samice papagája Ecletus roratus sú pestrejšie sfarbené ako samce. Nejde o obrátenie sexuálnych úloh. Samice tak lepšie bránia hniezdne stromy, samce unikajú predátorom.

Podľa Gerarda Ceballosa z UNAM (Mexiko) s kolegami treba na ochranu 10 percent územia výskytu 5-tisíc druhov suchozemských cicavcov vyčleniť 15 percent nezaľadnenej súše.

Joan Massaguéová z Medicínskeho inštitútu Howarda Hughesa a Sloanovho-Ketteringovho pamätného strediska pre výskum rakoviny (USA) s kolegami identifikovala gény, ktoré sprostredkúvajú metastázovanie rakoviny prsníka do pľúc a určujú virulenciu metastáz.

Larry Squire z Kalifornskej univerzity v San Diegu (USA) s kolegami zistil výskumom pacientov s vážnou stratou pamäti, že človek sa dokáže učiť, aj keď si to neuvedomuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Rozprávky SME

Najmúdrejšia sestra (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky SME | podcast

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.