V auguste sa Slnko presunie z Raka k Levovi, čo sa prejaví aj na vzhľade oblohy. Spočiatku možno ešte večer zbadáme chvost Leva (na ilustrácii), koncom mesiaca však po zotmení nad západným obzorom nájdeme už len susediacu Pannu. Nízko nad juhom sa bude presúvať horná časť (hlava a klepetá) Škorpióna s jasným oranžovým Antaresom. Nenápadné Váhy hľadajte západnejšie. Krajší Strelec (tiež pri obzore) uvedie málo výrazné ekliptikálne súhvezdia, ktoré počas noci postupne kulminujú nad juhom: Kozorožec, Vodnár, Ryby, Veľryba.
Nadránom zbadáme obrazce Býka, Povozníka, a nezameniteľného Orióna s Blížencami a Malým psom. Z vyšších partií oblohy večer nad západom (až SZ) klesá Veľká medvedica, statná postava Pastiera, vedľajší Herkules, a medzi nimi malá Severná koruna. Vľavo od nich neprehliadnete veľkého Hadonosa so susedným Orlom. Jeho hlavná hviezda Altair je jednou z nápadného tzv. letného trojuholníka jasných hviezd, ktorého ďalšie vrcholy tvoria Deneb (Labuť) a Vega (Lýra). Nad nimi v zenite žiari hlava Draka, ktorého dlhý chvost obklopuje Malý voz.
Po polnoci sa k juhu presunie Pegas pokračujúci Andromédou, pod ňou je Baran a Trojuholník. Nadránom sa vyššie dostane aj Perzeus, pred ním bude blízko zenitu Kasiopeja, ktorá vystrieda Labuť a Jaštericu. Neďaleko Polárky stúpa ťažko rozpoznateľná Žirafa, nízko nad severným obzorom prechádza ešte nevýraznejší Rys.
Zjasňujúci sa Merkúr máme šancu zbadať koncom augusta ráno pred východom Slnka nízko nad SVS obzorom. Venuša prejde spod Leva do Panny a celý mesiac zostane večerným objektom. Našu pozornosť upúta po zotmení nízko nad západným obzorom. Mars máme možnosť vidieť takmer celú noc. Rýchlo sa zjasňujúc prejde od Rýb nad Veľrybu (pod Barana) a jeho červeno-oranžový svit si ľahko porovnáme s blízkou hviezdou Aldebaran (Býk) podobného sfarbenia i jasnosti.
Jupiter v Panne bude stále dôvernejším susedom približujúcej sa Venuše, s ktorou spejú do peknej septembrovej konjunkcie. Saturn vľavo od Blížencov sa sotva vynoril spoza Slnka a už sa začína dvíhať na rannej oblohe - zatiaľ nedlho pred ním. Málo jasné planéty Urán a Neptún sú v súhvezdí Vodnára, respektíve Kozorožca; nad obzorom budú celú noc. Pluto v Hadonosovi je málo jasný objekt.
Každoročne po prvej dekáde augusta sa pozorujú slzy sv. Vavrinca. Ide o pravidelný meteorický roj Perzeidy, ktorého najintenzívnejšia fáza trvá asi týždeň. Škoda, že tohtoročné maximum pripadne na 12. augusta hneď po obede. Pred maximom bude nočné pozorovania meteorov len mierne rušiť rastúci Mesiac tesne pred prvou štvrťou. Do polnoci však zapadne.