Gitarista kapely Queen a astrofyzik Brian May, biologička Jane Goodallová zaoberajúca sa primátmi, či popularizátor vedy Bill Nye. To sú len tri z mnohých mien, ktoré na budúci rok privedie na Slovensko svetové podujatie Starmus, spájajúce vedu, umenie a hudbu.
Uskutoční sa 12. až 17. mája 2024 vo viacerých slovenských mestách a univerzitách. Na Slovensko podujatie prináša spoločnosť ESET.
Kým predošlé ročníky sa zamerali na vesmír, tentoraz sa podujatie pozrie na náš jediný domov v ňom. Témou bude budúcnosť Zeme, pričom Starmus bude skúmať, ako môžeme riešiť výzvy ako klimatická zmena, umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a ďalšie, ktorým ako ľudstvo čelíme.
„Myslím si, že je naozaj dôležité, aby sme pochopili, že sme súčasťou prírodného sveta. Je tragické, že ľudia sa čoraz viac oddeľujú od prírody. A práve ekosystémy, od ktorých sme závislí, kolabujú,“ povedala biologička Jane Goodallová, ktorá sa k tlačovej konferencii v Bratislave pripojila cez telemost. „Zvláštne, že najinteligentnejšia bytosť, aká kedy chodila po planéte, pravdepodobne ničí svoj jediný domov.“
Podujatie prinesie prednášky nobelistov a nobelistiek, astronautov a osobností z vedy a technológie, festival v uliciach Bratislavy či koncerty.
Ako povedal Brian May, jeden zo zakladateľov, „veda a umenie sú kontinuum a keď sa ich jednotlivé myšlienkové procesy spoja, dokážu vytvoriť jedinečné pohľady na vec“.
Na podujatí nevystúpi žiadny politik. „Videli sme konferencie medzi politickými predstaviteľmi, ktorí hľadali riešenia. Samozrejme, bez ohľadu na to, či prídu so stratégiami, alebo nie, sú ovplyvnení politickými motívmi a sebeckými záujmami krajín, ktoré zastupujú. Je tu aj otázka, či ich aj dodržia,“ povedal Brian May.
Dúfa, že vďaka podujatiu prídu so súborom stratégií, ktoré by mohli zachrániť život, ktorý obýva Zem.
Vstupenky na siedmy ročník Starmusu budú dostupné od októbra 2023.