SME

Google integruje umelú inteligenciu do vyhľadávania, Barda sprístupní v 180 krajinách

Firma zapojí umelú inteligenciu aj do Gmailu.

Google.Google. (Zdroj: TASR/AP.)

MOUNTAIN VIEW. Spoločnosť Google zo skupiny Alphabet integruje generatívnu umelú inteligenciu do vyhľadávania a ďalších kľúčových produktov. Na vývojárskej konferencii Google I/O 2023 to povedal šéf firmy Sundar Pichai.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma dúfa, že sa jej podarí vyvolať u zákazníkov rovnaké nadšenie, aké v posledných mesiacoch vzbudilo včlenenie umelej inteligencie do konkurenčného vyhľadávača Bing od spoločnosti Microsoft. Google svojho chatovacieho robota Bard sprístupní v 180 krajinách.

"Pretvárame všetky naše kľúčové produkty, vrátane vyhľadávania," povedal Pichai. Popri vyhľadávaní zapojí Google generatívnu umelú inteligenciu napríklad do služby Gmail, kde dokáže vytvárať návrhy správ, a ďalej do služby Google Photos, kde dokáže vykonávať zásadné zmeny snímok.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zistenie pôvodu aplikácie nie je jednoduché. Čína sa snaží zamaskovať stopy Čítajte 

Americkí užívatelia získajú prístup ku generatívnemu vyhľadávaniu v najbližších týždňoch prostredníctvom čakacej listiny. Ide o skúšobnú fázu, počas ktorej bude Google sledovať kvalitu, rýchlosť a hodnotu výsledkov vyhľadávania, uviedla Cathy Edwardsová, pod ktorú spadajú mimo iných Google Apps a Google News.

Spoločnosť OpenAI, ktorú podporuje Microsoft, vlani v novembri predstavila chatbota ChatGPT, ktorý dokáže na základe jednoduchých otázok generovať okrem iného články, eseje, vtipy, ale aj poéziu, scenáre, právne dokumenty či programovací kód. Spustenie chatbota vyvolalo preteky medzi technologickými gigantmi vo vývoji podobných nástrojov. Microsoft tento nástroj neskôr včlenil do svojho vyhľadávača Bing.

Edwardsová v rozhovore uviedla, že cieľom spoločnosti Google je využiť generatívnu umelú inteligenciu na to, aby sa znížil počet krokov, ktoré musia spotrebitelia urobiť pri rozhodovaní, a aby ľudia mohli pokladať širší súbor otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu