SME
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Moderní ľudia potrebovali na kolonizovanie Európy tri vlny, naznačuje výskum

Usadenie moderného človeka v Európe trvalo približne 12-tisíc rokov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

LONDÝN. Tri samostatné migračné vlny boli potrebné ku kolonizácii Európy modernými ľuďmi pred zhruba 54-tisíc až 42-tisíc rokmi, keď vytlačili neandertálcov. To je kľúčový záver vedcov, ktorí skúmali jaskyne v údolí rieky Rhôny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto oblasti objavili dôkazy o tom, že druh Homo sapiens musel podniknúť trojicu pokusov o výpravy zo západnej Ázie smerom na západ a sever, kým sa na kontinente usadil, uviedol denník The Guardian.

Kontroverzný výskum

"Prvé dve z týchto vĺn zlyhali, ale tretia sa podarila zhruba pred 42-tisíc rokmi," uviedol Ludovic Slimak z univerzity v Toulouse, ktorý vedie vykopávky vo Francúzsku. "Potom v Európe prevzali vládu moderní ľudia. Neandertálci, ktorí sa na kontinente vyvinuli, vymreli," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum, publikovaný v časopise Plos One, je podľa denníka kontroverzný, pretože z neho vyplýva, že usadenie moderného človeka v Európe trvalo približne 12-tisíc rokov. Zďaleka nešlo o rýchle ovládnutie kontinentu, ale zdĺhavú záležitosť, ktorá zahŕňala cestu pozdĺž Stredozemného mora, kým sa predkovia súčasných ľudí vydali na sever údolím rieky Rhôny.

Práca podľa Guardianu vyvoláva otázky aj preto, že spochybňuje pôvod jedných z kľúčových pravekých kamenných nástrojov, ktoré boli objavené v strednom Francúzsku. Ide o nástroje takzvanej châtelperronskej kultúry pomenované podľa dediny, kde boli v 19. storočí prvýkrát nájdené.

Podstatné je, že tieto nástroje, ktoré sa vyznačujú elegantnými, štíhlymi čepeľami a dômyselnou konštrukciou, boli odvtedy pripisované - mnohými, ale nie všetkými vedcami - neandertálcom. Podľa týchto odborníkov išlo o dôkaz, že neandertálci boli schopní pokročilej výroby a komplexného správania.

SkryťVypnúť reklamu

Slimak však tento názor odmieta. "Châtelperronské nástroje sú ručnou prácou moderných ľudí a vzhľadom na ich podobnosť s kamennými nástrojmi, ktoré sa vyrábali na Blízkom východe, usudzujeme, že ich tam priniesol Homo sapiens, keď sa sťahoval do Európy," uviedol.

Prečo až tri vlny

Podľa profesora Chrisa Stringera z londýnskeho Prírodopisného múzea je to tvrdenie, ktoré určite vyvolá kontroverziu. "Je to provokačná a ambiciózna práca," povedal denníku Observer. "Tvrdí najmä, že châtelperronské nástroje, o ktorých sa zvyčajne predpokladá, že sú produktom neandertálcov, boli v skutočnosti dielom Homo sapiens," dodal.

Prečo ale moderní ľudia potrebovali tri pokusy, kým sa im v Európe podarilo usadiť? Zrejme pre nedostatočné počty v prvých dvoch migračných vlnách.

SkryťVypnúť reklamu

Potom prišla tretia vlna a tentoraz sa zdá, že predkovia dnešných ľudí naozaj mali početnú prevahu, dodal Slimak. "Keď prišli tretíkrát, moderní ľudia tak urobili s naozaj obrovskou vlnou a začali budovať sociálne siete nie s neandertálcami, ale s jednotlivými malými oddelenými skupinami Homo sapiens, aby vybudovali obrovskú sieť po celej Európe. A to nakoniec odštartovalo úpadok neandertálcov v Európe, "povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby

Necítia sa ohrození rečami politikov a nechystajú sa odísť.


Radka Minarechová 15 h
Český režisér Robert Hloz nakrútil sci-fi s Milanom Ondríkom.

Český režisér nakrútil sci-fi s Milanom Ondríkom.


22. sep
Všeobecná mobilizácia v roku 1938.

Naši dedovia boli pripravení za záchranu demokracie položiť život.


Daniel Podolský 23. sep
Na satelitnej fotografii, ktorú poskytla Planet Labs, stúpa dym z budovy veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopoli.

Pri útoku na veliteľstvo v Sevastopoli zrejme zahynul admirál Viktor Sokolov.


a 1 ďalší 47m
SkryťZatvoriť reklamu