Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
V čase, keď si Jesse Waits všimol, že jeho vzťah k sociálnym médiám prerástol do niečoho, čo sa mu nepáčilo, už vedel presne pomenovať, čo sa s ním deje.
Jeho skúsenosť s liečením zo závislosti od marihuany ho naučila zhodnotiť svoje správanie a zbaviť sa neduhov, ktoré mu neslúžili k dobru, vysvetľuje 39-ročný muž, ktorý pracuje v opravovni techniky v Cincinnati.
Waits má dom, priateľov a vzťah. Cez internet sa však s ľuďmi spája len zriedka, po tom, čo sa minulý rok v rámci digitálneho detoxu natrvalo odhlásil z facebooku, snapchatu a twitteru. Instagram používa na počítači na propagáciu svojho vedľajšieho podnikania.
Hovorí, že sa cíti šťastnejší a prítomnejší. Nie všetci v jeho okolí to však chápu, niektorí mu zasa rozprávajú o svojich vlastných problémoch so sociálnymi sieťami.
„Závislosť je najzaujímavejšia z chorôb, pretože je to choroba, ktorá vás presvedčí, že žiadnu chorobu vlastne nemáte,“ povedal.
Hranica sa stenčuje
Mnoho ľudí tvrdí, že sociálne siete sú pohromou, len málo z nich sa však naozaj chce od nich odstrihnúť. Z údajov Pew Research Center vyplýva, že až 64 percent dospelých Američanov a Američaniek považuje vplyv sociálnych sietí na život v Spojených štátoch za prevažne negatívny, ale 72 percent si aj tak udržiava aspoň jeden účet na sociálnych sieťach.