SME

Tisíce kilometrov od domova. Na plastovej škvrne v Tichom oceáne sa darí pobrežným druhom

Pomer druhov prekvapil aj vedcov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

WASHINGTON. Na Veľkej tichomorskej odpadkovej škvrne prežíva komunita pobrežných živočíchov vrátane malých krabov a sasaniek.

Od ich pôvodného domova ich delia tisíce kilometrov, napriek tomu na voľnom oceáne úspešne konkurujú miestnym druhom, zistili podľa CNN odborníci.

Veľká tichomorská odpadková škvrna je obrovské množstvo odpadkov s rozlohou takmer milión kilometrov štvorcových, čo je zhruba veľkosť Egypta, ktorá sa rozkladá medzi pobrežím Kalifornie a Havaja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od organického materiálu, ktorý sa rozloží a potopí do vĺn v horizonte mesiacov, nanajvýš rokov, môže plastový odpad na hladine plávať desaťročia. Poskytuje pritom útočisko živočíchom po celé generácie.

SkryťVypnúť reklamu

"Prekvapilo nás, aké časté tam boli druhy žijúce pri pobreží. Boli na 70 percentách odpadu, ktorý sme našli," uviedla vedúca autorka štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Ecology & Evolution Linsey Haramová z amerického Národného ústavu pre potraviny a poľnohospodárstvo (NIFA).

Haramová spolu s kolegami skúmala 105 kusov plastu vylovených z tichomorskej odpadkovej škvrny v období od novembra 2018 do januára 2019. Na odpadkoch našli 484 morských bezstavovcov patriacich k 46 rôznym druhom, z ktorých 80 percent sa bežne vyskytuje pri pobreží.

Súvisiaci článok Veľryby požierajú milióny mikroplastov denne, ukazuje nový výskum Čítajte 

"Pomerné veľké percento rozmanitosti, ktorú sme našli, tvorili pobrežné druhy, a nie pôvodné druhy žijúce na otvorenom oceáne, ktoré sme prevažne očakávali," uviedla Haramová. Dôsledky zavlečenia týchto nepôvodných druhov nie sú podľa nej doteraz úplne známe.

SkryťVypnúť reklamu

"Pravdepodobne sa tu súperí o miesto (...) a o zdroje potravy. Druhy sa ale tiež môžu požierať navzájom. Je ťažké presne určiť, čo sa deje, ale videli sme dôkazy toho, ako sa niektoré pobrežné sasanky živia druhmi z voľného mora, takže vieme, že k určitému lovu tu dochádza," povedala Haramová.

Škvrnu odpadu v Tichom oceáne vytvoril systém morských prúdov rotujúci v jeho severnej časti. Nemožno si ju predstaviť ako ostrov, uviedol Matthias Egger z organizácie The Ocean Cleanup. "Keď tam ste, vidíte len nedotknutý modrý oceán," uviedol Egger, ktorý tímu Haramovej pomáhal s výlovom vzoriek.

"Predstavte si to ako nočnú oblohu. Keď v noci obrátite zrak nahor a vidíte všetky tie biele bodky, tak zhruba tak vidíte odpadkovú škvrnu. (Odpad) nie je tak koncentrovaný, ale je ho tam veľa... keď tam ste, tak čím dlhšie sa pozeráte, tým viac plastov uvidíte," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu