Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Počas troch rokov Eric Regehr, biológ z Washingtonskej univerzity, zvyčajne cestoval viac ako tritisíc kilometrov na miesto, ktoré nazýva „koniec sveta“.
Jeho výskum na Wrangelovom ostrove vysoko nad polárnym kruhom v Rusku nezastavila ani pandémia koronavírusu. Keď v roku 2020 pre vírus zrušili medzinárodné lety, v monitorovaní ľadových medveďov pokračovali na odľahlom ostrove jeho ruskí kolegovia.
Regehrov výskum sa však úplne zastavil po tom, ako začiatkom minulého roka vtrhli Putinove vojská na Ukrajinu. „Je to zlé načasovanie,“ povedal Regehr, „pretože všetko sa rýchlo mení.“
Ruská vojna na Ukrajine je predovšetkým ľudskou tragédiou. Hrozivá však je aj pre divokú prírodu a tých, ktorí ju študujú.
Sankcie a iné opatrenia Spojených štátov, ktorých cieľom je izolovať Rusko, rovnako ako aj potláčanie disentu Kremľom, ochromili vedeckú spoluprácu medzi americkými a ruskými biológmi. Zrušili sa výskumné cesty, ochranárske práce, obmedzilo sa financovanie a zastavil sa zber údajov o ohrozených druhoch, ktorým bez ľudskej pomoci hrozí v najbližších desaťročiach zánik.
Krok späť
Dôsledky vojny siahajú ďaleko za hranice Ruska. Vedci skúmajúci morské korytnačky a sťahovavé vtáky stratili prístup k údajom o sledovaní, ktoré zozbierali ruské zariadenia. Mnohí z tých, ktorí sa snažia zachrániť pobrežníka lopatkozobého, vtáka, ktorý lieta naprieč východnou Áziou, už nemôžu cestovať na jeho ruské hniezdiská.
Rozľahlé Rusko je kľúčové pre zachovanie biodiverzity na Zemi. V krajine sa nachádza viac divočiny ako v ktorejkoľvek inej krajine sveta, sú tu najrozľahlejšie lesy na Zemi, ktoré sú nevyhnutné na udržanie uhlíka mimo atmosféry. Možnosť skúmať najmä polárne druhy tak strácame v kritickom čase, keď sa Arktída otepľuje rýchlejšie než ktorákoľvek iná oblasť na svete.
Od sedemdesiatych rokov 20. storočia sa celosvetová spolupráca v oblasti ochrany voľne žijúcich živočíchov neustále rozširuje, hovorí Eduardo Gallo-Cajiao, postdoktorand z Washingtonskej univerzity. Podľa jeho slov predstavuje teraz stiahnutie Ruska z medzinárodnej scény „veľmi jasný krok späť, pokiaľ ide o ochranu biodiverzity“.