Niekedy človeka až prekvapí, koľko toho nevieme.
Stačí sa iba vybrať do sveta buniek a bunkových procesov. Pred pár dňami sme nahrávali novú epizódu podcastu Zoom plus s Imrichom Barákom (vyjde začiatkom mája) a rozprávali sa, ako veľmi rozumieme obyčajným, relatívne jednoduchým baktériám. Nevraviac, ako dobre rozumieme omnoho zložitejším eukaryotickým bunkám, ktoré tvoria všetky mnohobunkové organizmy.
Áno, aj mňa a vás.
Len teraz totiž zisťujeme, ako bunka vôbec vie, že sa má rozdeliť na dve: a kde je tá polovica. Len teraz zisťujeme, ako sa rozhodne, že sa obetuje, vytvorí spóru a zvyšok seba zničí. Dozvedáme sa, ako a prečo funguje bunková smrť. Ako si mikróby odovzdávajú informácie. A prečo niektoré objavy vznikajú náhodou – a to sú všetko mikróby.
Pri človeku zápasíme ešte aj s technickými a mravnými obmedzeniami, z ktorých niektoré vyplývajú z našich predsudkov a iné majú úplne zdravé a racionálne jadro. Možno preto je taký dôležitý tohtotýždňový výskum publikovaný v magazíne Cell Stem Cell.
Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť niekoľkodňové blastoidy (embryonálny model z kmeňových buniek pripomínajúci blastocystu), vložiť ich do samíc makakov dlhochvostých a sledovať, čo sa bude diať. Spustilo sa tehotenstvo a zárodok sa ďalej vyvíjal.