SME

RSS - pomoc v záplave informácií

Význam skratky RSS ešte aj dnes zostáva väčšine používateľov internetu celkom neznámy. Podľa mnohých odborníkov pritom ide o technológiu, ktorá prístup k internetovým informáciám v posledných rokoch zjednodušila azda najviac.

Toto nie je e-mailový program, ale RSS čítačka - môže vám ušetriť množstvo času pri čítaní správ z internetu.

Čo sa skrýva za týmito troma záhadnými písmenami? Môže RSS pomôcť aj vám?

Ak sa pomocou internetu snažíte udržať si prehľad o oblasti vášho záujmu, málokedy si vystačíte s navštevovaním jediného spravodajského servera či stránky - zväčša musíte denne sledovať viacero zdrojov informácií, opakovane načítavať celé stránky i vtedy, keď na nich nič nové nepribúda. Ak počet vašich obľúbených internetových miest narastie nad únosnú hranicu, začne vám ich navštevovanie robiť problémy. Na niektoré stránky onedlho zabudnete, iné si nestihnete pozrieť pre nedostatok času.

Informácie chodia priamo za vami

RSS je technológia, ktorá umožní stránkam navštevovať vás. Vy si určíte, ktoré spravodajské servery obľubujete, a ony sa začnú pripomínať iba vtedy, keď na nich skutočne pribudnú nové informácie. Články si budete sťahovať celkom rovnako ako e-maily - netreba navštevovať hlavnú stránku so zoznamom príspevkov, všetko podstatné ostane u vás doma.

RSS funguje tak, že stránka okrem svojej klasickej podoby na internete zverejní články ešte vo formáte, ktorý je ľahko čitateľný pre programy zvané agregátory ("čítačky"). Tie informácie zanalyzujú a vás budú informovať už iba o novinkách. Vďaka tomu netreba navštevovať kvantá internetových adries, stačí ich raz za niekoľko hodín nechať skontrolovať vaším programom.

Krok prvý- vyberáme čítačku

Ak chcete začať s prísunom informácií do vášho počítača, potrebujete najskôr špeciálny program - čítačku. Rozhodnite sa, či využijete niektorú z internetových služieb, alebo si radšej stiahnete program do počítača. Druhá možnosť vám poskytne väčší užívateľský komfort, cez internetové stránky zase k svojim zdrojom budete môcť pristupovať z akéhokoľvek miesta.

Ak chcete internetové riešenie, vyskúšajte stránku http://www.bloglines.com (viac na adrese http://ulej.blog.sme.sk/c/3542/). Softvérových čítačiek je už dnes na internete prístupných veľké množstvo, väčšina je však stále platená. Stiahnite si zadarmo český program RSS Point (http://www.rsspoint.cz) a nainštalujte do vášho počítača.

Krok druhý - Čítačku napĺňame zdrojmi

Program je priamo napojený na online katalóg s RSS zdrojmi najznámejších serverov na Slovensku a v Čechách, na začiatku si z nich budete môcť vybrať. Buď sa spoľahnete na výber autorov a jednoducho označíte oblasť, ktorá vás zaujíma (program automaticky pridá všetky relevantné servery), alebo si vyberiete priamo niektoré z jednotlivých stránok. Využiť sa dá i vyhľadávanie pomocou kľúčových slov, prípadne jazykový filter, ktorý obmedzí výber na slovenčinu, češtinu alebo angličtinu. Existujú ešte ďalšie dva spôsoby, ako čítačku napĺňať informáciami:

Prvým je import súboru OPML. Na internete môžete nájsť zoznamy kvalitných stránok, ktoré vytvorili samotní surfisti. Väčšina z nich je prístupná ako súbory s koncovkou OPML. Do čítačky ich pridáte tak, že z menu vyberiete položku "Import" a zadáte cestu k súboru.

Druhým spôsobom je pridať RSS výstup konkrétnej stránky. Ak ste čitateľom konkrétneho webu a chcete si ho pridať ako zdroj RSS, hľadajte niekde v jej navigačných prvkoch tieto tri písmená (občas sa používa aj skratka XML). Adresu takéhoto dokumentu potom v RSS Pointe pridáte kliknutím na "Nový objekt" v menu "Súbor", po vyplnení adresy sa zdroj automaticky pridá k ostatným. Ak by ste na stránke nevedeli nájsť správny odkaz na RSS, obráťte sa na autorov, prípadne skúste do Google zadať "Meno servera + RSS".

Krok tretí - sťahujeme informácie

Ak máte v čítačke nastavené všetky obľúbené stránky, stačí si ich obsah odteraz už iba sťahovať rovnako, ako si sťahujete e-maily. Zdroje sa dajú kategorizovať, nastaviť sa dá tiež ich kontrolovanie v určených časových intervaloch.

RSS, feed, Atom - rozumiete skratkám?

S technológiou RSS je spojených viacero výrazov a synoným, ktoré môžu laikom spôsobovať problémy. Agregátorom (z angl. aggregator) sa myslí program alebo internetová služba, ktorá umožňuje prezeranie informácií obsiahnutých v RSS. V našich končinách sa tiež často hovorí o "čítačke" (z angl. "RSS reader").

Syndikácia (z ang. syndication) je proces šírenia informácií pomocou RSS - ak server umožňuje syndikáciu, zväčša sa tým myslí, že má prístupný výstup vo formáte RSS.

Niektoré stránky nevyužívajú formát RSS, ale niektorý z jemu podobných. Všetky z nich pravdepodobne vaša čítačka podporuje - použiť sa dajú dokumenty označené ako "Atom", "RDF", niekedy je i samotné RSS označované skratkou "XML" alebo anglickým výrazom "Feed" či "channel" (kanál) a podobne.

História RSS

  • 1999 - Spoločnosť Netscape vydala prvú verziu RSS označovanú ako RSS 0.9. Informovala ňou čitateľov o obsahu ich vlastného portálu, onedlho však o technológiu celkom stratila záujem. Nezávisle od Netscape RSS vyvíja aj spoločnosť UseLand, v júli zverejňuje prvú verziu dnes známu ako RSS 0.91.
  • 2000 - UseLand si nárokuje práva na RSS, skupina nezávislých nadšencov napriek tomu ako následníka RSS 0.9 vydáva RSS 1.0. UseLand pokračuje vo vydávaní ďalších verzíí 0.92, 0.93 a 0.93.
  • 2002 - Vydaná verzia 2.0, RSS sa rozširuje najmä medzi blogermi ako spôsob rýchleho šírenia informácií po internete. Veľké spravodajské servery sa technológii bránia, lebo by im mohla znížiť zisky z reklamy.
  • 2004 - 2005 Masové rozšírenie formátu, svoje RSS výstupy sprístupňujú i najznámejšie organizácie ako Reuters, BBC či Forbes. Microsoft ohlásil, že RSS bude súčasťou jeho nového operačného systému.

Zaujímavé RSS výstupy

http://rss.sme.sk/ - RSS výstupy denníka SME
http://www.rssweather.com/icao/LZIB/rss.php?config=&forecast=zandh&icao=LZIB&alt=rss20a - počasie v Bratislave
http://www.frk.sk/frk.php - vtipy priamo do vašej čítačky
http://www.vlada.gov.sk/infoservis_rss.php - Informácie z Úradu vlády SR
http://www.feedcat.net - český katalóg RSS výstupov
http://www.blogator.com/rss.php?kat=&ch=&q=slovo server pravidelne vyhľadáva dané slovo v stránkach všetkých serverov, ktoré má v databáze

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu