SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Máte v mobile núdzový kontakt?

Vo Veľkej Británii sa rozbehla kampaň, v ktorej lekári spolu s mobilným operátorom Vodafone vyzývajú majiteľov mobilov, aby si do ich adresárov uložili špeciálnu novú položku. Pod menom ICE (skratka "In Case of Emergency" - v prípade núdze) by malo ...

ILUSTRAČNÉ FOTO - SIEMENS

Vo Veľkej Británii sa rozbehla kampaň, v ktorej lekári spolu s mobilným operátorom Vodafone vyzývajú majiteľov mobilov, aby si do ich adresárov uložili špeciálnu novú položku. Pod menom ICE (skratka "In Case of Emergency" - v prípade núdze) by malo byť číslo blízkeho človeka, ktorého by mali kontaktovať zdravotníci v prípade, ak sa ocitnete v bezvedomí v nemocnici.

Kampaň vymyslel zdravotník Bob Brotchie, ktorý musí podľa vlastných slov často prechádzať rozsiahle zoznamy kontaktov v mobiloch ľudí, ktorí sa ocitli po úraze v rukách lekárov, a uvažovať, kto je správna osoba pre prvý kontakt. "Je ťažké rozhodnúť sa, komu zavolať. Niekto môže mať v telefóne 'maminu', ale to neznamená, že by si želal, aby sme v prípade potreby volali práve jej," povedal Brotchie.

Podľa zdravotníkov tri štvrtiny ľudí nemajú pri sebe bežne žiadnu informáciu pre lekárov o tom, koho by mali o ich nehode informovať. Pri nehode sa síce mobil môže stratiť, prípadne vypnúť a zdravotníci sa vtedy k obsahu nedostanú kvôli ochrane PIN kódom, podľa autorov kampane je však kontakt v mobile stále lepší, ako žiaden.

Vodafone vyzýva, aby ľudia starostlivo zvážili, koho si ako núdzový (ICE) kontakt do telefónu uložia - osoba by mala mať informácie o ich zdravotnom stave, aby vedela v prípade potreby rýchlo informovať lekárov. Ideálne je vložiť do mobilu všetky jej telefónne čísla.

Podľa psychológov sa ľudia lepšie vyrovnávajú so zranením blízkeho človeka, ak sú kontaktovaní čo najskôr po nehode, núdzové číslo v mobile by tak malo byť prospešné nielen pre lekárov a pacienta, ale aj pre jeho blízkych.

Iniciátori kampane dúfajú, že v budúcnosti by mohli núdzový kontakt ponúkať ako špeciálnu položku v mobiloch priamo ich výrobcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

5 h
Petra Vlhová počas tréningu v Crans Montane.

Slovenka nie je pod žiadnym tlakom.

8 h
V Oválnej pracovni Bieleho domu už úraduje Joe Biden.

Biden mení zahraničnú politiku USA.

7 h
Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

6 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan