ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MILAN GIGEL
Vreckový počítač PDA môže byť nepostrádateľným pomocníkom pre každého, kto potrebuje byť neustále online. Ako ho využiť čo najlepšie?
1. Kapacita akumulátorov PDA nie je neobmedzená. Nemusíte si kupovať drahé náhradné akumulátory, aby ste po 3-4 hodinách nepretržitého surfovania po internete aj tak museli meniť napájanie. Zaobstarajte si externý baterkový kit na štandardizované ceruzkové akumulátory NiMH. Sú lacné, dostupné a univerzálny adaptér dokáže napájať i váš digitálny fotoaparát alebo mobilný telefón.
2. Pre pripojenie k internetu môžete použiť starý mobilný telefón. Ten zakúpite v bazáre za pár korún. Stačí, ak je vybavený rozhraním bluetooth a dokáže prenášať dáta pomocou služby GPRS. Po spárovaní s vašim PDA získate nepretržitý prístup k internetu. Stačí si aktivovať program pre neobmedzený prenos dát a v teréne sa budete cítiť rovnako pohodlne ako za svojím počítačom.
3. Naučte sa používať samolepiace suché zipsy. Nosiť v jednom vrecku mobil a v druhom PDA nemusí byť ideálne. Ak dokážete suchým zipsom spojiť PDA s mobilom alebo externým napájacím kitom, máte vyhraté. Rovnakým spôsobom môžete upraviť váš digitálny fotoaparát, aby ste mohli napájanie použiť i preň.
4. Zaobstarajte si prenosné reproduktory so zabudovaným zosilňovačom. Ideálne je, ak ich možno napájať rovnakým externým kitom, ako ostatné zariadenia. Keďže PDA dokáže prehrávať MP3 a WMA skladby, interpretovať vysielanie rozhlasových staníc cez internet alebo dokonca i prehrávať filmy vo formáte DivX, získate vďaka reproduktorom zábavu nielen pre seba, ale aj ľudí okolo. Prehrávanie hudby je dostatočne hlasné i do terénu a na malej obrazovke PDA môžu dvaja ľudia pohodlne pozerať film. Aby bolo počúvanie rozhlasových staníc čo najpohodlnejšie, vytvorte si v Media Playeri záložky obsahujúce odkaz priamo na stream príslušnej stanice.
5. Nainštalujte si Skype, ICQ a nakonfigurujte MSN Messenger. S touto trojicou klientov budete online dostupní pre každého a partneri ani nemusia vedieť, že nie ste v kancelárii. Ak chcete využívať i hlasovú komunikáciu, bez mobilného telefónu s podporou EDGE sa pravdepodobne nezaobídete. Cez GPRS síce je možné telefonovať, avšak iba v tichom prostredí kde vždy hovorí do mikrofónu iba jedna strana.
6. Nakonfigurujte si poštového klienta Inbox, alebo si nainštalujte prehľadnejší a hlavne rýchlejší nPOP (www.nakka.com/soft/npop/ index_eng.html). Vaše správy, ktoré sa stiahnu do PDA, zostanú na serveri zachované. Dôležité však je, aby ste si pred odchodom od svojho stolného počítača vypli poštového klienta. Inak by sa mohlo stať, že bude vyzdvihovať poštu a vy sa k správam nedostanete.
7. Pripravte si zadné vrátka pre prístup domov. Na svojom smerovači nakonfigurujte službu DynDNS, pripravte si smerovanie portov VNC na svoj počítač a nainštalujte si balíček VNC (www.csd.uwo.ca/staff/magi/doc/vnc/index.html). Ak si do svojho PDA nainštalujete klienta (http://palmtops.about.com/b/a/175654.htm), budete sa môcť z terénu pripojiť k svojmu PC a získať prístup k jeho ploche a bežiacim aplikáciám. Dokážete si tak napríklad poštou poslať dokumenty, ktoré máte uložené doma.
8. Naučte sa používať internetový prehliadač v celoobrazovkovom režime a pripravte si do neho sadu záložiek s najpoužívanejšími odkazmi. Ak sú dokumenty vyhotovené s použitím rámcov (frames), najkritickejšie časti si pripravte pre priamy prístup.V teréne tak budete môcť riešiť i tie úlohy, ktoré vyžadujú vašu prácu v administračných moduloch na webe.
9. Ak máte PDA vybavené slotom pre pamäťové karty, nezabudnite na inštalovanie FTP klienta. Pomocou neho budete môcť fotografie zo svojho digitálneho fotoaparátu v prípade núdze prehrať internetom na svoj počítač, aby ste získali voľnú kapacitu pre ďalšie snímky. Pre dočasné uloženie a rýchle riešenie problému môžete použiť aj vnútornú pamäť vášho PDA.
10. Zmapujte si oblasť, v ktorej sa nachádzate, aby ste získali prehľad o najbližšej internetovej kaviarni a jej otváracích hodinách. Ak sa ocitnete v núdzi a úloha prerastie možnosti vášho vreckového počítača, kaviareň môže byť poslednou záchranou.