SME

Týždeň vo vede

(31.1. 6.2. 2002)

* Amatérski aj profesionálni astronómovia na celom svete intenzívne sledujú kolíziu dvoch rozsiahlych búrkových systémov v atmosfére Jupitera pri ich obehu okolo tejto obrovskej planéty. Prvým je známa Veľká červená škvrna, ktorá sa na Jupiteri pozoruje už od 17. storočia. Má priemer 24 800 km a atmosféra v nej víri rýchlosťou vyše 400 km/h. Druhý systém má zhruba polovičný priemer. Oba sa podobajú pozemským hurikánom, ibaže rotujú opačne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Na University of California v Santa Cruz sprevádzkovali nový superpočítač, ktorý umožní simulovať zložité prírodné procesy, od vnútra Zeme, cez zrážky planétok až po výbuchy hviezd. Tvorí ho 264 procesorov s taktom 1,4 GHz a má výkon vyše 300 miliárd operácií za sekundu (99. miesto rebríčku svetových superpočítačov). Počítačové simulácie sa po experimente/pozorovaní a teórii čoraz výraznejšie profilujú ako tretia oblasť prírodných vied.

SkryťVypnúť reklamu

* Hydrológovia Paul Reddell a David McJanett na čele tímu austrálskej výskumnej organizácie CSIRO zistili, že dažďové pralesy na vyššie položených úsekoch terénu doslova vysávajú z oblakov dodatočnú vlahu, až o 40 percent viac, než na ne spadne priamo vo forme dažďa. Pralesy na vysočinách s nadmorskou výškou nad 900 m tak oveľa viac prispievajú k vodnému režimu horúcich tropických oblastí, ako sa myslelo. Pravda, iba ak ich nevyrúbu.

* Americký biológ James Childress z University of California v Santa Barbare ako prvý úspešne dopravil do svojho laboratória živý komplex hlbokomorského života z okolia hydrotermálnych prieduchov na dne. Ide o 15 šarlátových trubicových červov, 12 bielych krabov a 30 žltých mušlí z Východotichomorskej vysočiny 2,5 km pod hladinou. Vzorky chová v akváriách, simulujúcich vysoký tlak a nízku úroveň svetla v oceánskych hlbinách.

SkryťVypnúť reklamu

* Bádatelia z University of California v San Diegu na čele s Chadom Rappleyom zistili, že s prvým rozčlenením embrya živočícha na jeho vnútorné (napríklad svaly, črevá, reprodukčné orgány) a vonkajšie vrstvy (koža a nervový systém), úzko súvisí bielkovinový komplex APC. Vedci už o ňom dlho vedia, že pri bunkovom delení podporuje prechod z metafázy do anafázy. Teraz je jasné, že okrem toho zohráva ústrednú úlohu v embryonálnom vývoji.

* Britsko-americký tím z University of Cambridge, University College London a University of Wisconsin v Madisone na čele so Sabine Bahnovou na báze výskumu ľudských embryonálnych kmeňových buniek lokalizoval skupinu génov, kriticky dôležitých pre vývoj mozgu, ktorých selektívne narušenie spôsobuje vážny a častý defekt, Downov syndróm. Postihnutým ľudom sa vytvára menej neurónov, navyše s kratšími a nesprávne tvarovanými výbežkami.

SkryťVypnúť reklamu

* V rebríčku 142 krajín sveta, zostavenom na báze indexu environmentálnej trvalej udržateľnosti uverejnenom na Svetovom ekonomickom fóre v New Yorku sa ako prvé umiestnilo Fínsko. Posledná priečka patrí Spojeným arabským emirátom. Umiestnenie nezávisí od ekonomickej výkonnosti. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 972
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 829
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 960
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 928
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 058
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 391
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 332
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 603
SkryťZatvoriť reklamu