Dnešná doba už akosi nepraje žánru hopsačiek (skákačiek), plošinoviek. Hráči ich veľmi nevyhľadávajú a uprednostňujú akčnejšie, modernejšie typy hier. Položme si otázku je žáner ľudovo nazývaný HOPSAČKA zlý? Ja si na túto otázku odpoviem – žáner je dobrý, ale kvalitných hier je málo (ako keby ma inšpirovala Biblia k napísaniu tejto vety ;)), hlavne v poslednej dobe. Našťastie sa aj v roku 2005 nájdu výnimky – dobrým príkladom pre platformu PC je napr. Psychonauts, čo síce nie je čistokrvná skákačka, ale budiž. Akosi viacej ma toho v tomto roku nenapadá. Bol by v tom čert ak by dnes recenzovaná hra bola zlá, že? Prezradím vám to už v úvode, Madagascar veruže nie je zlý! Samozrejme na moje veľké prekvapenie, čakal som totiž priemernú hru – veď ako to už v prípade herného spracovania inšpirovaného filmovou predlohou väčšinou býva.
Lev Alex, zasnívaná zebra Marty, hypochondrická žirafa Melman a bystrá hrošica Glória – hlavní hrdinovia hry, štvorka, ktorá patrí medzi hlavnú atrakciu newyorskej Zoo, situovanú priamo v Central Parku. Jedného dňa sa skupinka tučniakov rozhodne, že toto miesto opustí a vydá sa na dobrodružnú cestu do neznámych končín, na cestu za slobodou, lebo život v klietke ich už akosi prestáva baviť. A tak sa aj stane. Do celej tej „vzbury“ je vtiahnutá taktiež zebra Marty, ktorá sa po úvodných misiách dostáva do ulíc New Yorku a čo by to mala za kamarátov keby sa ju tí nevydali hľadať. Z ulíc New Yorku sa hráč postupne dostáva na okupovanú nákladnú loď, kde nastane výmena posádky a zvieratká nechtiac naberú kurz Madagaskar. Kto videl animák, tak tomu je už tento scenár veľmi dobre známy.
Herné spracovanie pozostáva z jedenástich, skutočne rôznorodých misií. Nie je jediné miesto, ktoré by sa na seba podobalo a prostredie je zakaždým iné. Prvé misie patria New Yorku, ďalšia sa odohráva na nákladnej lodi, nasledujúce v džungľou pokrytom Madagaskare – pri jeho brehoch, v jeho žilách, srdci.
Náplne jednotlivých misií nie sú nijak zložité. Vo väčšine prípadov je potrebné
![]() |
Hra má pomerne široký záber, v žánri skákačiek, akčných adventúr málo vídaný jav a tak si je možné, napr. za zozbierané peniaze, nakúpiť v obchode so suvenírmi rôzne minihry, ktoré sú na začiatku uzamknuté, telo jednotlivých hlavných hrdinov je možné „skrášliť“ rôznymi doplnkami. Zámerne som dal do úvodzoviek slovíčko skrášliť, pretože ono vo väčšine prípadov vyzerajú potom tie zvieratka naozaj komicky – najväčšmi hádam žirafa Malman, ktorej je možné umiestniť na hlavu hodiny, na jej dlhé nohy akési kvádrové papuče...
V jednej chvíli, v prvej štvrtine hry, mi Madagascar pripomenul súčasný akčný hit GTA: San Andreas. V spomínanom titule si mohol hráč zájsť do obchodu a tam si zahrať na hernom automate, na ktorom ho čakali hry známe z čias, kedy bol video herný priemysel ešte len v plienkach. V Madagascare podobne – v zoologickej záhrade natrafíte na automat, v ktorom si je možné zahrať Tanky, hráč musí ochraňovať svoju základňu pred množstvom nepriateľských tankov. V samotnom veľkomeste si Alex zahraje hru, v ktorej musí brániť vzducholoď pred náletmi nepriateľských lietadiel a pod...
GRAFIKA 6 / 10
Ak by sme mali porovnať vizuálne spracovanie filmu a hry, tak jednoznačne vyhráva film. Hra po grafickej stránke nie je vôbec taká dokonalá, jednotlivé postavy sú dosť hranaté, nejaké úchvatné špeciálne efekty nečakajte, zato čakajte množstvo pestrých farieb, ktorými Madagascar priam hýri. Potešia oko predovšetkým mladšieho herného publika.
INTERFACE 7 / 10
Jednoducho spracované menu s ingame animáciou v pozadí predstavuje vstupnú bránu do sveta Madagascar. Po navolení novej hry, príp. loadnutí uloženej pozície (btw: ukladanie prebieha automaticky, vždy po úspešnom zvládnutí misie) sa hráč nachádza na akejsi zväčšenej mape sveta, kde je vyznačená trasa dobrodružnej cesty, ktorá má okrem svojej hlavnej línie aj niekoľko odbočiek – buď už do spomínaného obchodu, alebo na rôzne „športoviská“ s minihrami.
Pri hrách tohto typu sa už stalo zvykom, že na ovládanie si je potrebné zvykať trošku dlhšie, hlavne kvôli nie úplne najlepšej kamere, ktorá ani pri tomto titule nie je skvelá. Ovládanie klávesnicou je trošku viac krkolomné preto odporúčam nejaký gamepad s joystickmi.
HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Už v úvode som spomínal krízu tohto žánru, krízu hier vznikajúcich na základe filmových predloh. Madagascar je však dosť iný, omnoho lepší, výborne hrateľný titul, ktorého herná doba nie je síce najdlhšia – nejakých 10 hodín čo sa týka hlavnej dejovej línie avšak zábavu predlžuje niekoľko minihier, ku ktorým si je možné odskočiť vo chvíli kedy neputujeme. Už okrem spomínaných automatov, tie sú však prítomné iba v mestách, si môžeme zahrať vynikajúci minigolf, graficky veľmi pekne stvárnený, nepostrádajúci fyzikálne zákony, s dostatočným množstvom levelov. Ďalšou minihrou je napríklad akási letná variácia curlingu (zimný olympijsky šport), ktorý si je možné zahrať opäť na veľkom množstve ihrísk (tie si je však potrebné zakúpiť v obchode so suvenírmi, rovnako ako možnosť hrať s viacerými hráčmi). Hráč je teda dostatočne motivovaný k tomu, aby sa v hre sústredil aj na objavovanie ukrytých mincí, pretože každý bonus niečo stojí. Hrateľnosť teda hodnotím veľmi kladne aj vďaka veľkej variabilite misie, v hre sa naozaj len málokedy opakujú dve rozdielne úlohy.
MULTIPLAYER
Nebudem hodnotiť. Po sieti sa hrať nedá. V minihrách je prítomná aj hra pre viacerých hráčov, avšak iba na jednom PC.
ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Zvuky Madagascaru sa dajú počúvať aj keď som sa do nich nijako veľmi nezapočúvaval. Ak ma sluch neklamal tak jednotlivé zvieracie postavy boli nadabované tými istými hercami ako v prípade filmu. Znamenalo by to, že Alexov hlas má na svedomí Ben Stiller, žirafu Melman David Schwimmer, zebru Marty Chris Rock a hrošicu Glóriu z Matrixu známa Jada Pinkett Smith. K dabingu nemám výhrad, je skvelý, veľká poklona patrí taktiež scenáristovi, autorovi dialógov, pretože tie sršia vtipom. Čo mi však nejde do hlavy a za čo by som slovenského distribútora, prepáčte za výraz, ale naozaj ZABIL, je absencia lokalizácie. Keď nie dabing tak aspoň titulky by sa hodili (žiaľ ani anglické tu nenájdete). Česi sú na tom tak isto, aj tamojší distribútor nechal hru tak ako je, takže ak si hru zahraje nejaké to dieťa s určitosťou bude preskakovať dialógy, pretože nepochopí čo mu to zvieratko „vykláda“ a príde tak o celú pointu príbehu. A to musím zdôrazniť, že v hre sa hovorí troška zložitejšou angličtinou.
HUDBA 8 / 10
Veľmi dobrá, príjemne sa hodí k prostrediu.
NAROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Vzhľadom k tomu, že hra je primárne určená mladším hráčom, ani jednotlivé úlohy nie sú nijak náročné a zvládne ich aj mladšie dieťa. Trošku zamrzí, že absentuje manuálne ukladanie hry, pretože niektoré misie sú naozaj dlhšie a keď vám pri konci misie skočí niečo súrne do hrania tak hru si buď musíte pauznuť alebo ak potrebujete vypnúť hru máte skrátka smolu, lebo pri ďalšom spustení si misiu musíte zopakovať od úplného začiatku.
ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Madagascar nie je zlý, v žánri o ktorom je reč sa jedna o titul nadpriemerný, ktorý má síce kratšiu čistú hernú dobu avšak počas tých 10 hodín sa nebudete určite nudiť. Plusom je jednoznačne rôznorodosť misií a úloh, plusom je pomerne veľké množstvo minihier, na ktoré v hre narazíte a tak vlastne, ako keby ste dostali 6 v 1 :). Hrateľnosť je výborná, audiovizuálna stránka neurazí, dialógy sú vtipné, pre slovenského a českého hráča smola v tom, že absentuje lokalizácia do slovenského resp. českého jazyka. A snáď ešte to ovládanie.