
FOTO - ARCHÍV
Extrémne traumy sa nekončia s koncom krízy. Vplyv takého zážitku mizne len postupne a pomaly. Niektorých ľudí trápia nočné mory, náhle záblesky spomienok, prehnané reakcie na prekvapenie a nespavosť do konca života - lekári nazývajú túto poruchu posttraumatický stres (PTSD).
Nie každý, kto má traumatický zážitok, trpí aj PTSD. Všeobecne platí, že čím je trauma horšia, tým pravdepodobnejšie je, že sa vyvinie aj PTSD.
Americkí vedci z Veterans Affairs Medical Center v New Orleans zistili, že pri zvládaní traumy zohráva významnú úlohu inteligencia. Veteráni z Vietnamu - s aj bez PTSD - dostali inteligenčné testy. Zistilo sa, že veteráni s vyšším IQ nemávajú PTSD - nech je intenzita ich vojnových zážitkov akákoľvek. Ak aj mali PTSD, tí s vyšším inteligenčným kvocientom mali miernejšie symptómy.
Veteráni s vyšším IQ dokážu podľa vedcov získať viac podpory - čiastočne preto, že svoje zážitky dokážu lepšie opísať.
Lekári poukázali aj na ďalšie výhody vyššej inteligencie - osoby s vyšším IQ mávajú lepšie zamestnanie a tým sú vystavení menšiemu stresu. Vysoké IQ však nikoho pred posttraumatickým šokom neochráni, konštatovali vedci.
Opierali sa o štúdiu Bruna Bettelheima, ktorý skúmal, prečo tí, čo prežili v nacistických koncentračných táboroch, mali menej psychických jaziev ako iní. Vedec dospel k záveru, že ak je obeť traumy schopná svoje zážitky verbalizovať, poskytuje jej to vlastne akúsi ochranu. (tasr)