Jedno z najsilnejších zemetrasení v Turecku pri hraniciach so Sýriou, pri ktorom zomrelo viac ako 7 200 ľudí, sa dalo očakávať.
Aj keď je možné pozorovať zvláštne správanie zvierat a na twitteri sa objavila aj informácia o možnom zemetrasení tri dni vopred, v skutočnosti je niečo také nemožné predpovedať, hovorí pre SME seizmológ KRISTIÁN CSICSAY, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
Prekvapilo vás zemetrasenie, ktoré sa odohralo v Turecku pri hraniciach so Sýriou?
Nie, lebo aj v minulosti tam boli zaznamenané silné zemetrasenia s magnitúdom okolo 7. Sú o nich aj historické pramene z byzantskej doby. Na základe histórie sa teda dalo očakávať, že skôr či neskôr dôjde k silnému javu.

Sú takéto silné zemetrasenia vzácne?
V rámci Turecka je to jedno z najsilnejších zaznamenaných. Možno bude aj najničivejšie, ale tým je zatiaľ stále zemetrasenie z roku 1939, pri ktorom zomrelo 33-tisíc ľudí. Ale silou sú totožné, aj toto malo magnitúdo 7,8.
Ak sa dalo očakávať, že v Turecku dôjde k zemetraseniu, prečo ho nikto nepredpovedal?
Lebo je nemožné predpovedať, kedy presne dôjde k zemetraseniu. Nedá sa to vyrátať. V geológii plynie čas inak. Tisíc rokov je ako lusknutie prstom.