SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Lenovo ThinkPad X41 TE- konvertibilný tablet nielen pre podniky

Notebook je ideálnym pomocníkom pre prácu v teréne, avšak ak sú jeho možnosti širšie, dosiahnete pohodlie, viac spôsobov jeho použitia a rýchlosť pri používaní. Konvertibilný tablet vystupuje navonok nielen ako notebook s plnoformátovou klávesnicou, ale a

j ako digitálny zápisník ovládaný perom.


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica vám umožní rýchlym spôsobom vkladať údaje do aplikácií a ovládať softvér. Ak sa však ocitnete v podmienkach, kde nie je možné pripraviť dočasné pracovisko vhodné pre písanie "desiatimi", zistíte že papierový blok s perom môže byť pohodlnejší. Preto vám konvertibilný tablet umožní preklopiť klávesnicu tak, aby displej nahradil papierový zápisník a digitálne indukčné pero vám umožní písať tak, akoby ste zaznemenávali dáta skutočným atramentom. Môžete použiť rozoznávanie písma, robiť si poznámky a náčrty bez obmedzení, alebo využiť virtuálnu klávesnicu pre prístup ku klávesovým skratkám. Je iba na vás, pre ktorý variant sa v konkrétnom momente rozhodnete.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V stolovej polohe sa ThinkPad X41 TabletEdition na prvý pohľad vôbec nelíši od svojho predchodcu X41. Vašu pozornosť možno upútajú iba doplnkové tlačidlá na ráme displeja. V krátkosti povedané, ide o kompaktný notebook pre používateľov, ktorí trávia väčšinu svojho času v teréne.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak sa však prizriete bližšie, zistíte že LCD panel je v strede uchytený dômyselným kĺbovým systémom, ktorý umožňuje jeho natáčanie. To je vhodné napríklad pre rokovania a pracovné stretnutia. Ak chcete ukázať čosi ľuďom sediacim okolo vás, jednoducho k nim naklopíte displej bez toho, aby ste museli natáčať celé telo notebooku. To oceníte napríklad vtedy, ak je notebook pripojený k projektoru, avšak niektoré snímky chcete ukázať iba dôvernému okoliu bez toho, aby ich vzhliadli všetci účastníci.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Displej je možné otočiť až o 180° okolo jeho vertikálnej osi. Znamená to, že zobrazovacia plocha bude otočená tam, kde je v bežnej pracovnej polohe notebooku veko notebooku. Od tohto momentu začína byť zrejmé, že konverzia na plnohodnotný tablet je "na ceste".


FOTO - MILAN GIGEL

Zaklopéné veko však pri otočení vykazuje zdanlivý nedostatok. Zámok veka vytŕča von namiesto toho, aby umožnil uzamykanie systému. Vytŕčajúca súčasť by nielenže obmedzovala používateľa pri práci, ale neuzamknuté veko by mohlo byť nebezpečné. Preto prichádza do hry malý "trik".


FOTO - MILAN GIGEL

Uzamykací článok vyhotovený z plastu je osadené v ráme displeja v koľajnicovom systéme s aretáciou. Zatlačením je možné západku posunúť tak, aby umožňovala uzamykanie systému zvnútra, alebo zvonka - podľa potreby. Vytŕčajúci element tak skrotíte jediným prstom - stačí ho zatlačiť dovnútra. V porovnaní s dvojbodovým uzamykaním displeja je však stabilita o čosi nižšia. Keďže na druhej strane je displej fixovaný jediným centrovaným kĺbom, uzamykacie body mohli byť i napriek väčšej pracnosti pri uzatváraní dva.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Preklopený displej sa uzavrie a vy ste získali tablet s digitálnym perom, ktorý je možné použiť v horizontálnej i vertikálnej orientácii. Všetko závisí na vašom aplikačnom vybavení. Systém je dodávaný s predinštalovaným Microsoft Windows XP Professional Tablet Edition, ktorý je doplnený o viacero rozšírení, ktoré umožňujú nielen ovládanie perom, ale i vstup dát týmto spôsobom. Nechýbajú ani doplnkové aplikácie, akými je Windows Journal, ktorý nahradí papierový zápisník. To, čo prečnieva pod spodným okrajom rámu displeja pod kĺbom je akumulátor.


FOTO - MILAN GIGEL

Slabinou konvertibilných tabletov môže byť práve kĺbové uchytenie. V tomto prípade sa výrobca s riešením vysporiadal veľmi zručne. Kĺb je excentricky zapustený 4 centimetre do tela základne s klávesnicou a fixovaný je na štvorici bodov skrutkami. Pohyblivý mechanizmus je vyhotovený z húževnatého kovu, ktorý slúži zároveň ako ochrana na káblové zväzky, ktoré vedú k displeju. Okrem tenkých koaxiálov vedúcich k anténam nájdete v kĺbe jeden zväzok pre napájanie displeja a prenos grafických dát. Druhý obsluhuje tlačidlá a senzor pre snímanie odtlačkov. Pri natáčaní displeja sú káblové zväzky zaťažované minimálne a tak je predpoklad, že by sa nemali vyskytnúť pri intenzívnom používaní problémy. Výhodou je, že kabeláž je na oboch stranách vyústená na konektoroch, takže výmena by v prípade kritickej situácie tiež nemala byť problematická.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺb je chránený dvojdielnym plastovým krytom. Pre konverziu je možné rotáciu uskutočniť iba jedným smerom. Výrobca ho kontrastne naznačil potlačov v mieste kĺbu. Displej drží v každom uhle náklonu pevne svoju polohu a dá sa povedať, že nejde o žiadny kompromis z pohľadu jeho úchytu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod rámom displeja sa nachádzajú piktogramy podsvietené ikonami, ktoré vás poinformujú o stavoch zariadenia a prebiehajúcich aktivitách. Dôraz sa kladie na bezdrôtovú komunikáciu a doplnkové funkcie. Tlačidlo vypínača bolo doplnené o posuvný zámok. Ten má zabrániť náhodnému sputeniu systému ak preferujete používanie X41 TE v režime tabletu. Štvorica doplnkových tlačidiel vám pri práci s perom sprístupní funkcie, ktoré nie sú bez virutálnej klávesnice dostupné. Výhodou je i možnosť okamžitého otočenia orientácie zobrazenia. Kým v tabuľkách budete robiť "na šírku" pri dokumentoch vám bude vyhovovať viac orientácia "na výšku". Niektoré tablety ponúkajú alternatívu - namiesto tlačidiel sú na ráme displeja ikony, na ktoré stačí kliknúť perom. Lenovo zvolilo radšej mikrospínače.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V pravej časti sa nachádza dvojica skrolovacích tlačidiel, ktoré vám urýchlia prácu s mnohostranovými dokumentami. Je omnoho rýchlejšie zatlačiť tlačidlo, ako perom posúvať rolovacie segmenty okien. Neprehliadnite senzor pre snímanie odtlačkov prstov. Ide o lineárny snímač, cez ktorý je potrebné posunom digitalizovať odtlačok prstu, ktorý nielenže nahradí heslá pri bootovaní systému a vstupe do operačného systému, ale umožní i rýchle prihlasovanie do aplikácií, na webové stránky a šifrovanie citlivých dát. Ak si raz na odtlačky zvyknete, heslá už nebudete chcieť ani vidieť.


FOTO - MILAN GIGEL

Pero je zasunuté v základni hneď vedľa pevného disku. Ide o zaklikávací systém, ktorý zabráni tomu, aby pero vypadlo. AK by ste ho však chceli uviazať na šnúru a kdesi prichytiť o telo tabletu, márne by ste hľadali nejakú predprípravu. Pravdepodobne pôjde o doplnkové príslušenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Stylus je plastový a nerozoznáva prítlaky. Vybavený je štandardne dvojicou tlačidiel s kolískovým úchopom.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane tabletu nájdete jeden voľný 32 bitový CardBus slot pre rozširujúce karty, dvojicu jack konektorov pre pripojenie externých slúchadiel a mikrofónu, kombinovanú čítačku SD kariet s IrDA portom, USB rozhranie 2.0, gigabitové sieťové rozhranie a faxmodem. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje integrovaná WiFi sieťovka a bluetooth modul. Z pohľadu integrácie do sietí a pripojiteľnosti periférií sú možnosti široké.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane je konektor napájania, VGA konektor pre pripojenie externého monitora alebo projektoru a dvojica USB portov. Jeden z nich je miniaturizovaný a využíva sa napríklad pri externej DVD napaľovačke. Ak sa vám zdá, že vám na tablete chýba paralelné rozhranie, videovýstup, sériové porty alebo optická mechanika, či nebodaj sekundárny pevný disk, mali by ste vedieť, že potrebné služby vám poskytne stolný dock pre fixné pracovisko.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Klávesnica je dostupná v plnoformátovom vyhotovení a tradične na nej nenájdete tlačidlá Win a AppKey. Namapovať si ich však môžete pomocou softvérových doplnkov, ktoré sú v systéme predinštalované. Tlačidlá majú tradične ľahký chod a optimálny zdvih. Klávesnica je zapuzdrená a osadená v lôžku, ktoré neprepúšta kvapaliny do vnútra systému. Ak na klávesnicu rozlejete kávu alebo čaj, nič sa nestane.


FOTO - MILAN GIGEL

Myš vám okrem digitálneho pera v plnej miere nahradí TrackPoint doplnený o trojicu tlačidiel, ktoré zjednodušujú rolovanie dokumentov. Ak ste s týmto spôsobom ovládania v minulosti neprišli do styku (IBM, Toshiba), bude vám chvíľu trvať, kým sa naučíte ovládať kurzor s dostatočnou presnosťou. Toto riešenie však šetrí priestor a neobmedzuje používateľa pri ovládaní v dynamike, ako trackball.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické vyhotovenie je naklonené používateľovi i z pohľadu konštrukcie prvkov, s ktorými môže prísť do styku. Akumulátor je výsuvný a rozširuje základňu zariadenia o 2 centimetre. Naznačuje to, že rozmery sú otázkou kapacity a tak môžu byť na trhu i kompaktnejšie akumulátory s kratšou výdržou.


FOTO - MILAN GIGEL

Istý presah má mimo rámca tela i samotný kĺb displeja. Znamená to, že centimetrový presah je predsa len nutnosťou, ktorá je vyžadovaná pre dostatočnú ochranu zadnej časti LCD displeja.


FOTO - MILAN GIGEL

Pevný disk je vymeniteľný v prípade záujmu a potreby používateľom. Po demontáži jednej skrutky a vytiahnutí pera získate prístup k 1,8" pevnému disku Hitachi TravelStar, ktorý je dostupný v kapacitách do 60 gigabajtov. Keďže demontáž zvládne i počítačový laik, nič nebráni tomu, aby v prípade úplného zlyhania systému uskutočnil obnovu pomocou externého boxu pre 2,5" disky. Niekedy dokážu pri riešení problémov rozhodovať i krátke okamihy.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca nebráni používateľovi ani pri rozširovaní systému. V používateľskom kabinete pod krytkou nájdete slot s WiFi kartou, BlueTooth modul a slot pre rozšírenie operačnej pamäte. Používateľ má možnosť dostať sa ku kritickým súčiastkam bez komplikácií a zrealizovať potrebné rozšírenie alebo výmenu hoci i v teréne bez servisného technika.


FOTO - MILAN GIGEL

Tablet je postavený na osvedčenej technologickej platforme Intel Centrino, ktorá má nielenže vysoký výkon ale i ekonomickú prevádzku. Používateľ tak má prístup k najčerstvejším technológiám bez obáv o prehrievanie alebo krátku výdrž akumulátorov. Pod "kapotou" systému sa nachádza plnohodnotný notebookový variant X41.


FOTO - MILAN GIGEL

Použitá čipová súprava Intel 915GM podporuje procesory Intel Pentium M vyrobené 90 nm technológiou. Tie sú vybavené 2MB L2 cache a FSB zbernicou s taktom 533MHz. Operačná pamäť je osaditeľná dvoma SODIMM modulmi DDR2 400/533, z ktorých každý môže dosiahnuť kapacitu až jedného gigabajtu. O grafiku sa stará Intel Graphic Media Accelerator 900, ktorý je súčasťou čipovej súpravy. Na výber je dvojica WiFi adaptérov pre podporu štandardov 802.11b/g a 802.11a/b/g. Displej má uphlopriečku 12.1" a jeho rozlíšenie je 1024x768 pixelov. Predinštalovaný operačný systém obsahuje i softvérové doplnky zo série ThinkVantage, takže používateľ má zabezpečenú jednoduchú konfigurovateľnosť siete prostredníctvom Access Connections a vyriešené zálohovanie s obnovou s riešením krízových stavou pomocou Rescue and Recovery.

Skryť Vypnúť reklamu

V krátkosti je možné povedať, že ide o systém s prekvapivými vlastnosťami a vysokou úžitkovou hodnotou. Výrobca využil všetky pozitíva svojich systémov ThinkPad a uskutočnil veľmi zdarilú transformáciu na konvertibilný tablet. Tí ktorí sú so značkou IBM/Lenovo spokojní nebudú sklamaní. Tí čo sa obzerajú po kúpe nového tabletového PC by si nemali nechať ujsť technológie, ktoré sú pridané k tomuto produktu prostredníctvom doplnkových softvérov. Pomáhajú nielen optimalizovať prácu v teréne, ale i zjednodušiť riešenie krízových situácií. Nepovšimnutá nezostala ani bezpečnosť, ktorá je posilnená snímačom odtlačkov. Keďže výrobca opäť dokázal, že je možné sústrediť bez prešľapu najmodernejšie technológie do inovatívneho mobilného zariadenia a stupnica hodnotení je pre takéto výnimočné zariadenia prikrátka, rozhodli sme sa udeliť ocenenie "Tip Redakcie SME".

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:
  

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.
Píše Helena Dalliová

Počas korony sú mnohé domácnosti zdrojom násilia

Rodová rovnosť nie je politický koncept, je to základné právo.

Ženy s rúškami v Madride.
Cynická obluda

Aktuálne Ficove možnosti

Po 12 rokoch premierovania to Robert Fico dotiahol až do stavu, kde stoja pred ním tieto dve možnosti.

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj matematika sa dá skrotiť
 2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 2. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 3. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 4. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 5. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 6. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 7. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 8. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 159
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 446
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 264
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 863
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 610
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 488
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 062
 8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 841
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 808
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 708