SME

Siemens M75: špičkovo vybavený mobilný telefón do terénu

Ďalším telefónom radu 75, ktorý sa už predáva na slovenskom trhu je model M75. Ide o nástupcu odolného modelu M65, ktorý veľa vydrží v náročných podmienkach.

Novinka má usadenejší dizajn a osloví tak širšiu skupinu používateľov, ktorým mladícky dizajn M65 mohol prekážať. Svojou strohosťou si však aj nový M75 narobil nepriateľov v radoch používateľov, ktorí chcú svoj telefón bez hanby nosiť na krku.
Siemens M75 skutočne nie je vhodný na nosenie na krku, no v kategórii odolných mobilov dnes nemá hodnotnú konkurenciu.
K dispozícii sme dostali predpredajnú vzorku mobilu. Po dohode s výrobcom sme ju nepodrobili záťažovému crash testu – ten si na stránkach MOBIL.SME.SK prečítate neskôr. Priblížime vám však naše postrehy v používateľskom teste, keďže M75 používame už vyše mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dizajn a klávesnica
Na prvý dojem M75 rozhodne nehrá – dá sa bez váhania tvrdiť, že je mimoriadne, až vojensky strohý. Ostré línie dopĺňajú len náznaky oblých tvarov a telefón je tak veľmi jednoduchý. Po dizajnovo vydarenom a mladícky vyzerajúcom predchodcovi M65 to je citeľná zmena.
V skutočnosti je telefón krajší ako na obrázkoch. Skutočne môžeme potvrdiť, že M75 si musí svojich priaznivcov hľadať. Nám jeho jednoduchosť mimoriadne vyhovovala. Telefón sa výborne drží v ruke, používateľovi neprekážajú žiadne dizajnové úlety a presne vie, kde čo nájde. Zvyk je železná košeľa - čím dlhšie sme M75 používali, tým sa nám viac a viac pozdával. Ako jednu z hlavných výhod vidíme kompaktnejší kryt, na ktorom používateľovi už neprekáža masívny kovový rám, použitý v M65.
Siemens prezentuje M75 ako telefón, ktorý prešiel náročnými atestmi pri testovaní odolnosti pri používaní vo vlhkom, prašnom prostredí, alebo pri necitlivom zaobchádzaní. Bez kovového rámu nám telefón nepripadal taký pevný ako M65, no bez podrobnejšieho crash testu ide len o subjektívny dojem.
Na prednej strane je plast kombinovaný s kovovým rámčekom, ktorý ohraničuje displej a klávesnicu. Testovali sme model v príťažlivej čierno-strieborno-šedej kombinácii.
Lesklý čierny plast dopĺňa na boku matná guma, vďaka ktorej sa telefón nekĺže v spotenej ruke, ale ani na vlhkom povrchu. Na pravom boku sú dve celistvé pogumované tlačidlá – jedno na spustenie fotoaparátu a druhé na aktiváciu služby Push To Talk.
Naľavo je plastový držiak na pútko (vydrží plast silný ťah, ak sa šnúrka dostane, kam nemá?) a infraport v spodnej časti.
Hore je otvor na uchytenie mobilu v držiaku autosady. Dole nechýba otvor na pamäťovú kartu a systémový konektor na nabíjanie a pripojenie príslušenstva.
V zadnej časti telefónu je konektor na externú anténu v tesnej blízkosti šošovky fotoaparátu. Šošovka je výrazne zapustená pod povrch krytu – ak sa telefón používa v prašnom prostredí, bude sa zanášať a jej čistenie nebude jednoduché.
Pod fotoaparátom je lesklé zrkadielko, ktoré pomôže pri fotografovaní autoportrétov.
Celé dve tretiny zadnej časti tvorí kryt batérie, ktorý sa k telu telefónu fixuje aretačným tlačidlom v spodnej časti. Tlačidlo sa môže pootočiť buď nechtom, alebo mincou. Keď sme dali dole kryt, prekvapilo nás, že nemá gumové tesnenie ako M65. Siemens však asi vie, prečo ho do telefónu nedával – kryt na prvý pohľad dobre sedí. No hodina pravdy nastane až pri crash teste.
Už v M65 boli veľmi nešikovne vyriešené gumené krytky systémových otvorov a fotoaparátu. Krytky v M75 nie sú o nič lepšie - sú síce z masívnej gumy, no príliš nedoliehajú a okrem toho dáme ruku do ohňa, že väčšina používateľov ich stratí alebo niekde zabudne ešte počas prvého mesiaca používania.
Reproduktor je zakrytý pochrómovanou krytkou a má oveľa menšiu štrbinu ako v M65. Pri styku s vodou je tak o jeden nezabezpečený otvor menej.
Klávesy sú vystúpené nad povrch krytu, sú tvarované do obdĺžnika, sú tvrdé a citlivo reagujú na stačenie. Joystick má veľmi ostré hrany. To prináša výhody aj nevýhody: veľmi dobre sa ovláda aj v prípade, že máte mokrú alebo mastnú ruku, no pri každodennom bežnom používaní nie je veľmi príjemný na dotyk.
Joystick je ohraničený strieborným rámikom a je v hlbokom žliabku, ktorý sa v prípade potreby takisto nebude dobre čistiť.
Klávesnicu tvoria tri jednoliate stĺpce kláves. Klávesy sú od seba oddelené úzkou štrbinou, stĺpce zas oddeľuje širšia medzera. Jednotlivé klávesy sú mierne vypuklé a dajú sa dobre nahmatať.
Podsvietené sú dobre vyzerajúcim ľadovobielym svetlom. K intenzite podsvietenia nemáme žiadne výhrady, je rovnomerné a dostatočne silné.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Siemens M75 má rovnaký displej ako všetky ostatné modely radu 75. Ide o novú generáciu s rozlíšením 132 x 176 bodov, ktoré zobrazia 262000 farieb. Displej je fyzicky menší ako v prípade modelového radu 65. Šesťdesiatpätky majú fyzický rozmer displeja 3,1 x 4,1 cm, no sedemdesiatpäťky sa zmenšili na 2,8 x 3,8 cm. Siemens tým síce dosiahol zjemnenie pomerne veľkého rastra, no v dobe, keď ostatní výrobcovia displeje zväčšujú je tento krok zvláštny.
Aktívny TFT displej je dobre viditeľný nielen v tme, ale aj na dennom svetle.

Ovládanie
Telefón nemá žiadne neobvyklé ovládacie prvky. Všetky funkčné tlačidlá sú sústredené okolo joysticku. Ten sa ovláda komfortne a presne.
Dve funkčné tlačidlá pod displejom dopĺňa jedno pod joystickom a klasické dve tlačidlá na prijatie a odmietnutie hovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Menu telefónu
Model M75 je vlastne odolná verzia už predstavenej CX75.
V hlavnej ponuke sa zobrazuje 9 ikoniek v inej grafickej schéme – kontakty, zoznam volaní, surf/zábava, fotoaparát, správy, organizér, doplnky, moje súbory a nastavenia. Užívateľ si môže prepnúť zobrazenie aj na vertikálny pohyb po jednej položke so zobrazením veľmi veľkého písma. Submenu je textové, zobrazuje sa v riadkoch pod sebou.

Funkcie
Výbava M75 je úplne identická s modelom CX75. Preto sme väčšinu informácií len prebrali s recenzie na CX75, no všetky, aj mierne zmeny v M75 sme v texte doplnili.

Kontakty
Telefónny zoznam pracuje buď s internou pamäťou alebo pamäťou SIM karty, naraz sa pamäte využívať nedajú. Jednoducho však môžete nastaviť, ktorá z nich je prioritná. V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 8 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho. Praktická je aj funkcia vizitky, ktorú môžete posielať v prípade potreby buď do SMS alebo infraportom.
Aj v tomto telefóne je výborná správa hovorov. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
M75 podporuje tri bežné formáty správ: SMS, MMS a e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu s kapacitou 14 MB. Samozrejmosťou je slovník T9. Funkcia lupa dokáže zobraziť 6 alebo 11 riadkov textu.
MMS editor je štandardný, jednoduchý a prehľadný. To isté platí aj pre e-mailového klienta.
V ňom môžete používať päť účtov, vie pracovať aj s prílohami. Ďalšie funkcie patria k štandardu: podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP, dokáže sťahovať okrem celých mailov aj hlavičky. Maximálna veľkosť e-mailov je 99 kB.

Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú integrované v zložke Organizér, v telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, zmeškané udalosti, diktafón a časové pásma.
V pekne graficky spracovanom kalendári nastavujete zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí 1000 poznámok.
V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár, v podstate to je len rýchlejší spôsob ukladania dát do kalendára.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
V telefóne nájdete aj praktický doplnok, ktorý zhromažďuje všetky „prešvihnuté“ termíny.
Kapacita diktafónu je po novom obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte, konečne urobíte aj dlhší ako minútový záznam. Ten sa dá z telefónu odoslať cez MMS, e-mail, bluetooth alebo infraport. Mikrofón je citlivý a reproduktor dostatočne výkonný, aby ste si záznam mohli komfortne prehrať.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnky
Budík má pokročilé nastavenia: môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Medzi ďalšími doplnkami je záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a aplikáciu na synchronizáciu dát.

MP3 prehrávač
MP3 prehrávač v M75 je takisto rovnaký ako v CX75. Nedokáže prehrávať skladby po jednej, od používateľa vyžaduje vytvorenie playlistu, ktorý sa ukladá v štandardnom formáte m3u.
Pri prehrávaní zobrazuje základné informácie uložené v MP3. Nedokáže skladby pretáčať, počas prehrávania ich môžete pohybom joysticku do boku len preskakovať. Pohybom hore/dole meníte hlasitosť. Prehrávač rozoznáva stereo a mono skladby, stereo označí symbolom dvoch prelínajúcich sa krúžkov (používa sa napríklad aj v autorádiách). V stereo skladbách si môžete zvoliť prehrávanie ľavého alebo pravého kanála. Okrem toho má ešte dve funkcie: repeat a shuffle.
Prehrávač je jednoduchý, no plní svoj účel. Videli sme však už v telefóne aj lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Súborový manažér
S dátami v telefóne možno ľubovoľne pracovať – presúvať ich, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.

Java hry
V telefóne sú štyri hry. Kvalita hier nezodpovedá ani v M75 avizovanej podpore 3D pre Javu, ale aj tak sa s telefónom zabavíte.
Marble Crossing – logická hra s guľkami
Spy Hunter – automobilová gangsterka
Stack Attack – logické presúvanie debničiek
Super Bomberman – klasický bomberman prerobený pre mobily, zábavná hra

Aplikácie
V M75 nájdete Päť java aplikácií, ďalšie je, samozrejme, možné stiahnuť z webu. V telefóne Cocktail manager s receptmi na miešané nápoje, Download asistent s peknou animovanou postavičkou, My Photos Online na ukladanie fotiek z telefónu, Photo editor na úpravu fotografií a aplikácia Weather Forecast na celkom podrobnú predpoveď počasia.

SkryťVypnúť reklamu

Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Siemens konečne integroval do telefónu podporu MP3 a AAC zvonení. Nechýbajú ani 40-tónové polyfonické zvonenia.

Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport a bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.

Synchronizácia
Siemens dodáva k telefónu nový balík aplikácií na synchronizáciu a komfortnú prácu. Telefón sa dá k počítaču pripojiť buď cez kábel alebo bluetooth. Nemali sme však zatiaľ možnosť nový balík otestovať.

Pamäťová karta
Do telefónu pasuje zmenšená RS (Reduced Size) MMC karta, ktorá sa dosť nešikovne vkladá tesne nad konektorom napájania. V základnom balení predáva Siemens mobil priamo s kartou s kapacitou 32 MB. Práca s kartou je jednoduchá a telefón ju výborne integruje do všetkých dôležitých častí menu.
Karta sa vkladá do telefónu netradične v spodnej časti nad systémovým konektorom. Pohodlnej manipulácii bráni gumený okraj krytu, preto neodporúčami s kartou často manipulovať.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát
V M75 nájdete fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixla – je identický s fotoaparátom v CX75. Fotí v piatich úrovniach kvality, najvyššie rozlíšenie je 1280 x 960 bodov. Fotiť môžete v troch farebných módoch, nastaviť sa dá jas i kontrast. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej. Jedným kliknutím sa dá prepnúť režim fotografovania na snímanie videa, bohužiaľ, bez ohľadu na veľkosť voľnej pamäte nakrútite video s dĺžkou iba 30 sekúnd.
Od fotografií napriek vysokému rozlíšeniu nečakajte žiadne zázraky. Fotoaparát nezvláda plynulé farebné prechody (napríklad odtiene modrej na oblohe) a je nepoužiteľný na fotografovanie zblízka.
Na testovanie fotoaparátu sme si vybrali atraktívne prostredie gréckych hôr v okolí mesta Lamia počas tohtoročnej Rally Acropolis. Fotografovali sme pre vás najprestížnejšiu súťaž World Rally Championship a medzi skúšobnými fotografiami nájdete aj rozbitú Škodu Fabiu Paasonena, ktorý sa s ňou na rýchlostnej skúške zrútil z cesty.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
V M75 je použitá rovnaká batéria ako v CX75 či S65 - Li-Ion s kapacitou 750 mAh. Aj pri M75 sme zaregistrovali lepšiu správu energie. M75 pri bežnom používaní (krátke telefonáty, SMS) vydrží aj 4 dni na jedno nabitie.

Celkové hodnotenie
M75 je momentálne najlepšie vybavený odolný telefón na trhu. Nokia tento rok prehráva na plnej čiare – jej model 5140i s lepším displejom na výbavu Siemensu M75 rozhodne nestačí. Na druhej strane, Nokia k telefónu ponúka rôzne aplikácie a doplnky do terénu, ktoré možno budú niekomu pri Siemense M75 chýbať (napríklad navigácia cez GPS a pod.).
S M75 však odpadnú zákazníkom starosti s tým, ako zladiť svoj manažérsky telefón s potrebami na voľný čas – M75 im poskytuje oboje v jednom. Uvidíme však, ako sa M75 bude držať v našom crash teste. Ten vám prinesieme, akonáhle nám výrobca doručí finálnu verziu telefónu s vedomím, že mu z nej vrátime dôkladne otestovaný vrak :)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 858
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 688
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 589
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 310
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 890
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 830
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 721
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 652
SkryťZatvoriť reklamu