a tento účel je možné použiť GMail?
Je to jednoduché. Každá správa má svoj názov, ktorý môže niesť označenia a telo, ktoré môže obsahovať prílohu vo forme súboru. Ak sa rozhodnete sami pre prácu s elektronickou poštou, je to na vás. Ak však použijete softvér, ktorý vám GMAIL sprístupní vo forme priečinku v prieskumníkovi, práca je omnoho pohodlnejšia. V súčasnosti môžete využiť kapacitu až 2,4 gigabajtu. Tá však neustále rastie.
Softvérový balík GMail Drive je zásuvným modulom pre prieskumníka a sprostredkovateľom medzi správcom vášho súborového systému a poštovou schránkou GMail. Jeho úlohou je emulovať diskovú jednotku a všetky prebiehajúce operácie prekladať na prácu s elektronickou poštou. Vloženie súboru na virtuálnu jednotku znamená vytvorenie novej poštovej správy obsahujúcej súbor, jeho zmazanie odstránenie správy a zistenie obsahu diskovej jednotky využitie funkcie vyhľadávania. Ak si správy z nástroja GMail Drive budete automaticky presúvať do samostatného priečinku, svoj GMail účet môžete používať ako doposiaľ.
Po nainštalovaní je potrebné pristúpiť ku krátkej konfigurácii. Dôležité však je, aby sa v zozname diskových jednotiek objavil disk GMail Drive.
Akonáhle prvý krát na ikonu kliknete, zobrazí sa prihlasovací dialóg. Ten bude neskôr prístupný cez menu vlastností diskovej jednotky. Vašou úlohou je pre začiatok definovať prihlasovacie meno a heslo ku GMailu. Ak si želáte automatiku, môžete aktivovať automatické zapamätanie údajov. To môže byť pre zjednodušenie vhodné, musíte však počítať s tým, že ak ste prihlásení, pri akomkoľvek pokuse prieskumníka o znovunačítanie stromu jednotiek bude musieť modul obnoviť zoznam súborov komunikáciou so serverom GMail.
Tí pokročilejší pravdepodobne siahnu i po rozšírených nastaveniach a zvolia si šifrovanie dátových tokov pomocou SSL. Znamená to, že odosielané a prijímané dáta nebudú "cestou" pre nikoho čitateľné. Podpora ručnej definície proxy servera je samozrejmosťou.
Po prihlásení môžete začať experimentovať so zložkou. Budete môcť vytvárať adresáre a kopírovať do nich súbory. Musíte však dodržať zopár pravidiel. Názov súboru nesmie byť dlhší ako 40 znakov. Google obmedzuje počet znakov pre predmet správy a tak je priestor zatiaľ obmedzený. Druhým obmedzením sú znaky s diakritikou v názvoch súborov. Pokiaľ nejde o zopár základných znakov, mali by ste sa im vyvarovať. Táto chybička by však v budúcnosti mohla byť fixnutá. Súbory zo servera sa javia byť zhodné so súbormi na lokáli, jedinou nevýhodou je, že si nemôžete zobrazenie adresára prepnúť do režimu s podrobnosťami.
Ak nahliadnete do svojho GMail účtu cez web klienta, zistíte že sa všetko odohráva na úrovni elektronických správ. V prípade núdze a nedostupnosti klienta si tak môžete súbory extrahovať ručne von. Nadefinovať si pravidlo pre odloženie takýchto správ do samostatného priečinka nie je na škodu.
Dôležité je i to, aby ste mali prehľad o využitej kapacite úložiska. Informáciu vám sprístupní dialóg vlastností virtuálnej diskovej jednotky, ktorý vám prezradí všetko potrebné. V prípade, že sú vaše nároky vyššie, môžete si vytvoriť viac účtov a zaradiť si dáta v logickej štruktúre do nich. Potom vám stačí vždy sa prehlásiť pod iným loginom.
Podobných možností existuje viac. Ak ste natoľko mobilní, že si nemôžete dovoliť na cudzích strojoch klienta inštalovať, upriamte svoju pozornosť na webové rozhranie XmailHardDrive - XMHD. V limite do 20 megabajtov na súbor dosiahnete rovnaký efekt - samozrejme iba cez webové rozhranie.
Dostupnosť: http://www.viksoe.dk/gmail/