SME

Prvý krok programu Artemis sa podaril, modul Orion sa vrátil na Zem

Cieľom misie je vrátiť človeka späť na Mesiac.

HOUSTON. Modul Orion v nedeľu večer SEČ dopadol do Tichého oceánu a úspešne zavŕšil svoju cestu okolo Mesiaca.

Predtým pri prelete zemskou atmosférou zvládol najkritickejšiu časť testovacej misie Artemis I amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), pri ktorej sa dostal ďalej od Zeme ako ktorékoľvek iné kozmické plavidlo navrhnuté pre posádku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do vôd pri mexickom ostrove Guadalupe dopadol o 18:40 SEČ, teraz ho z oceánu vyzdvihne loď amerického námorníctva.

V nedeľu ukončená misia bez posádky bola prvým krokom programu Artemis, ktorý má ambície vyslať človeka na Mesiac a následne založiť dlhodobú lunárnu kolóniu ako odrazový mostík pre ešte ambicióznejší projekt budúcich letov na Mars.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat modulu Orion na Zem

Posledná fáza návratu na Zem NASA začala krátko po 18:00 SEČ, kedy sa od posádkového modulu oddelil Európsky servisný modul Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Orionu zabezpečoval vzduch, elektrinu a pohon.

Do pozemskej atmosféry potom modul vstúpil krátko pred 18:30 SEČ rýchlosťou takmer 40-tisíc kilometrov za hodinu, teda 32-násobkom rýchlosti zvuku. Ochranný štít pri tom musel vydržať teplotu až tritisíc stupňov Celzia, zhruba polovičnú teplotu, ako má povrch Slnka.

"Dopad do Tichého oceánu bol ukážkový," uviedol komentátor NASA po tom, ako sa Orion zniesol do Tichého oceánu pri Kalifornskom polostrove, päť námorných míľ (9,2 kilometra) od americkej lode USS Portland.

Modul vznášajúci sa nad hladinou a jeho posádku - tri figuríny vybavené senzormi - rýchlo obkolesili helikoptéry a menšie plavidlá.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok NASA opäť poletí k Mesiacu. Prečo naň chcú vrátiť ľudí? Čítajte 

Významný míľnik programu Artemis

Úspešný návrat na Zem je pre NASA významným míľnikom programu Artemis. Budúca misia plánovaná na rok 2024 totiž vyšle na cestu okolo Mesiaca štyroch astronautov, o rok neskôr má nasledovať pristátie priamo na zemskej družici.

Astronauti naposledy pristáli na Mesiaci presne pred pol storočím, 11. decembra 1972. Astronauti NASA Eugene Cernan a Harrison Schmitt z Apolla 17 následne strávili tri dni prieskumom mesačného povrchu.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu