SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Biely králik už letí k Mesiacu. Japonsko vyslalo do vesmíru svoju prvú lunárnu misiu

Raketa nesie aj lunárne vozidlo zo Spojených arabských emirátov.

Štart rakety Falcon 9 nesúcej do vesmíru japonský pristávací modul Hakuto-R a lunárne vozidlo Spojených arabských emirátov.Štart rakety Falcon 9 nesúcej do vesmíru japonský pristávací modul Hakuto-R a lunárne vozidlo Spojených arabských emirátov. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MYS CANAVERAL. Japonsko vyslalo na Mesiac svoju prvú lunárnu misiu. Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá do vesmíru ponesie japonský pristávací modul Hakuto-R (Biely králik) a lunárne vozidlo Spojených arabských emirátov, v nedeľu ráno odštartovala z floridského Mysu Canaveral. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Spoločnosť SpaceX patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi štart lunárnej misie už dvakrát odložila z dôvodu dodatočných predletových kontrol.

"Naša prvá misia položí základy pre odhalenie potenciálu Mesiaca a jeho premenu na silný ekonomický systém plný života," uviedol riaditeľ spoločnosti iSpace Takeši Hakamada.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že modul bol vyrobený tak, aby spotreboval čo najmenej paliva a zároveň mal čo najviac priestoru na náklad, preto na Mesiaci pristane až v apríli budúceho roka. Pre porovnanie, misia Orion sa v novembri priblížila k Mesiacu už po piatich dňoch od štartu.

Hakuto-R bude na Mesiaci mapovať tamojšie zdroje. Na stránke iSpace sa napríklad uvádza, že voda na Mesiaci by sa dala rozložiť na kyslík a vodík, čo by mohlo slúžiť ako palivo, píše DPA.

Raketa Falcon 9 do vesmíru nesie i desaťkilogramové lunárne vozidlo Rašíd Vesmírneho centra Muhammada bin Rašída zo Spojených arabských emirátov. Ak sa mu podarí úspešne pristáť na mesačnom povrchu, pôjde o prvú lunárnu misiu SAE vôbec.

Agentúra AFP pripomína, že doposiaľ sa podarilo dopraviť technológie na povrch Mesiaca len Spojeným štátom, Rusku a Číne.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zakladatelia spoločnosti SurgLogs

Slovenský startup digitalizuje americké zdravotníctvo.


4. feb

Špeciálne rozhovorové vydanie podcastu Zoom s Luciou Ciglar.


a 1 ďalší 4. feb
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 4. feb
Ilustračné foto.

V Čile sa už platí za extra člena.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu