SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Emgeton IOPS X5 - odolný prehrávač s nekončiacou výdržou

Ak si vyberáte MP3 prehrávač, určite dbáte na to, aby bolo jeho telo kovové, aby sa do neho skladby nahrávali čo najjednoduchšie, a aby bola i jeho kapacita dostačujúca. Ak sa k základu pridá OLED displej a množstvo funkcií, nikto namietať nebude. Práve t

aký je prehrávač Emgeton IOPS X5, ktorý sme testovali v konfigurácii s gigabajtovou flash pamäťou.

Balenie prehrávača ako by bolo opradené tajomstvom. Ak nepoznáte značky, nemáte šancu uhádnuť, čo sa skrýva v čiernom boxe.


FOTO - MILAN GIGEL

Akonáhle sa však prepracujete dovnútra, je ihneď jasné o čo ide. Vyrúti sa na vás alumíniové telo prehrávača s dvojicou rôznych povrchových úprav a dizajnové vyhotovenie, ktoré krivky "v láske" príliš nemá. O to viac je už pri prvej zbežnej prehliadke zrejmé, že výrobca si stanovil jasné priority - precízne mechanické vyhotovenie a odolné telo, ktoré nepoloží na kolená ani pád na betón. Čím dlhšie však budete s prehrávačom pracovať, tým atraktívnejší sa vám bude javiť. Zvoliť si môžete zo štyroch farebných vyhotovení - zeleného, strieborného, ružového a červeného.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Svetlo emitované OLED displejom zaisťuje vysokú čitateľnosť na priamom slnku i v noci. Aby bola večerná manipulácia so zariadením čím jednoduchšia, nechýba ani podsvietenie hlavného ovládača, ktoré je skôr zriedkavosťou ako samozrejmosťou. Ak nepatríte medzi tých, ktorým sa ovládanie "naslepo" dostane do krvi, svetla budete mať vždy dosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Kovové dielce sú vzájomne spojené skrutkovaním, takže sa netreba obávať, že sa časom čosi rozkýve, alebo sa vytvoria na spojoch nepekné špáry, ktoré budú vstupnou bránou pre prach. Keďže je však spodná strana bez akýchkoľvek prvkov mechanickej ochrany, mali by ste si pri ukladaní prehrávača na stôl dávať väčší pozor, ako pri zariadeniach s gumovými nožičkami alebo plastovými prevýšeniami. Po čase by ste mohli povrchovú úpravu zoškrabať, i keď môžeme povedať, že tá ktorú výrobca použil patrí k jedným z najodolnejších. Symboly na spodnom kryte už vopred napovedajú, že DSP čip je vyspelý a podporuje množstvo štandardov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Najdôležitejším ovládacím prvkom je päťsmerný ovládač postavený na mikrospínačovej báze. "Joystick" je vyhotovený z húževnatého plastu, okolitý prstenec je hliníkový. Čím dlhšie sa budete na tento spínací celok pozerať, tým viac sa vám bude zdať, že sú kovové obe. Multifunkčný ovládač zabezpečuje prístup k nastaveniu hlasitosti, pohybu medzi skladbami, prístup k menu a súborovému manažéru.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod ovládačom sa na spodnej strane nachádza plastový príklop zabezpečený proti samovoľnému odklápaniu, ktorý presne kopíruje rysy prehrávača. Pedantní dizajnéri ukryli všetky príležitostne používané súčasti pred možným poškodením či znečistením.


FOTO - MILAN GIGEL

V chránenom kabinete sa nachádza štandardizovaný USB konektor pre pripojenie k PC a zapustené tlačidlo RESET pre riešenie krízových situácií. Keďže akumulátor je zabudovaný vo vnútri, tlačidlo RESET je nevyhnutnosťou, i keď sa môže stať, že ho nikdy nebudete musieť použiť. Ide o štandardizované zariadenie USB Mass Storage, čo zaisťuje kompatibilitu a jednoduché použitie v teréne. Pri kapacite 1GB je to oceniteľné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane je osadená dvojica 3,5 mm jack konektorov pre pripojenie slúchadiel a externého zdroja linkového signálu. Možnosť pripojiť k prehrávaču popri zabudovanom mikrofóne externý zdroj signálu je výhodné. Môžete si do prehrávača prehrať staré kazetové kurzy jazykov, alebo použiť prehrávač ako záznamník pre čokoľvek. Závesný systém na šnúru je riešený jednoducho, avšak účelne.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej strane sa nachádza zabudovaný mikrofón. Jeho charakteristika je viac všesmerová ako smerová, citlivosť je nastaviteľná takže v krátkosti možno povedať, že sa hodí nielen na záznam hovoreného slova v bezprostrednej blízskosti, ale i na záznam zvuku v celej miestnosti - dokonca i na väčšiu vzdialenosť. Mikrofón tu nehrá iba úlohu "bižutérie" ale skutočne použiteľného zariadenia. Každý by si však mal uvedomiť, že záznam upravujú právne normy.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej strane sa nachádza trojica tlačidiel pre rýchly prístup k najpoužívanejším funkciám a posuvné tlačidlo HOLD pre blokovanie. Ovládacie prvky sú vyhotovené z kovu, a preto sa nezošúchajú ani pri nosení vo vrecku.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že si budete chcieť prehrávač čímsi chrániť pred opotrebovaním, budete sa môcť posľahnúť na priesvitný obal dodávaný výrobcom. Je presne vykrojený tak, aby boli dostupné všetky tlačidlá a konektory. Spodná časť vám umožní nosenie na opasku, alebo pripnutie na vak.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané slúchadlá majú pozlátený priamy konektor so zmenšeným telom a ide o tradičné "štuple kladivového typu" ktorých zvuk dosahuje priemernú kvalitu. Nepatria k najhorším, ale i tak ich časom vzhľadom na vysokú kvalitu zvuku prehrávača vymeníte za iné, lepšie. Nedá sa však povedať, že by boli pre používanie nevhodné. Creative dodáva k svojim prehrávačom čosi na veľmi podobnej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pre nosenie prehrávača mimo vrecka si môžete zvoliť viacero alternatív. Môžete si krúžkom šnúru pevne spojiť s úchytom prehrávača. Môžete použiť skobu pre pripevnenie na nohavice alebo vak, všetko je iba na vás. Šnúra je z bavlneného úpletu a stredný pás je reflexný.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou príslušenstva je samozrejme aj napájací adaptér, potrebná kabeláž a CD nosič s doplnkovým softvérom a ovládačmi pre staršie operačné systémy. Zdá sa, že výrobca skutočne na nič nezabudol a prehrávač je rovnako precíznym produktom, ako iné modely tejto spoločnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Nielen vyhotovenie je však dôležité. Zaujíma nás i to, čo prehrávač dokáže a ako sa správa. Nabíjanie do plnej kapacity zaberie v priemere 2-3 hodiny v závislosti od toho, či použiteje externý adaptér, alebo USB port počítača. Nabíjanie cez USB je výhodou, pretože ak si pravidelne vymieňate v prehrávači skladby, nebudete musieť na nabíjanie ani len pomysliet. V závislosti od hlasitosti, použitých funkcií DSP a režimu prehrávania dosahuje výdrž 25-30 hodín. To je na také malé zariadenie dostatočná kapacita. Pre napájanie sa používa zabudovaný akumulátor LiPol s kapacitou 700 mAh.

Skryť Vypnúť reklamu

Prehrávač si dokáže poradiť s formátmi MP3, WMA a OGG, čo poteší priaznivcov otvorených formátov. Zabudovaný čip dokáže priamo do komprimovaného formátu enkódovať FM vysielanie, zvuk zaznamenaný mikrofónom alebo signál z lineárneho vstupu. Zaujímavosťou však je, že na rozdiel od MP3 formátu ktorý používajú iné prehrávače sa pri zázname využije formát WMA so vzorkovaním aké si nadefinujete. Zo súborov sú extrahované informačné tagy (až do verzie ID3 V3 4.0), ktoré je možné doplniť napríklad i o texty priesní, ktoré sa zobrazujú na displeji.

Odstup signálu od šumu je pri prehrávaní skladieb 95 dB, pri FM tuneri je to 60 dB. Výstup je generovaný v rozsahu od 20 Hz do 20 kHz, pričom o spracovanie sa stará inteligentný DSP čip, ktorý je okrem prednastaveného a používateľsky definovaného ekvalizéra vybavený i funkciami, akými je SRS, WOW a vyrovnávanie skreslení vzniknutými stratovou kompresiou. Zvláštnosťou je funkcia Real TTS určená pre prevod písaného textu na reč hlasovou syntézou. Citlivosť FM tunera je prekvapivo vysoká, so selektivitou je to však už o čosi horšie. Aj keď si môžete stanice pomenovať, RDS zaručene chýba.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Doplnkových funkcií je neúrekom. Okrem stopiek, odpočítavacieho časovača, prezerača textových súborov tu nájdete i prezerač fotografií s funkciou štvornásobného zväčšenia, budík a špeciálny režim pre výuku jazykov. Grafiku si môžete prispôsobiť vašej nálade. Firmvér je aktualizovateľný a jeho možnosti sa neustále rozrastajú.

Samostatnú pozornosť je potrebné venovať OLED displeju. Ten zvláda plynule zobrazovať animácie a pracuje až so 4096 farbami. Niekedy máte pocit, že displej je čitateľnejší a jasnejší ako ten, čo máte pripojený k svojmu stolnému počítaču.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je možné celkovo hodnotiť ako skutočne vydarený kúsok, a to nielen po mechanickej stránke, ale i po stránke funkcií. I keď existujú prehrávače čo sa dnes dokážu popasovať i s videom a otvoria vám priestor pre hranie hier, ide skôr o okrajové záležitosti. Pri nahrávaní dát dosahuje rýchlosť približne 10 MB/s. Hmotnosť prehrávača je 48 gramov, jeho rozmery sú 75×35×14 mm. Ak hľadáte prehrávač, ktorý dokáže spracovať i formát OGG a metalické vyhotovenie je pre vás kritériom výberu, pohľad na OLED displej vás presvedčí, že ste si vybrali správne.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.com/product36.htm

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili dvetisíc nakazených, zomrelo 30 pacientov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 109-tisíc nakazených.

Testovanie miesto na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Čínska sonda pristála na Mesiaci a začala plniť misiu

Sonda má na Zem priniesť vzorky hornín.

Ilustračné foto.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. Študuj v malom a ži vo veľkom
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 8. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 23 710
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 093
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 449
 4. Aká je chémia vôní 11 800
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 311
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 801
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 619
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 271
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 717
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856