SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

LUIZA - nová školiaca miestnosť na Žilinskej univerzite v Žiline

Silná výpočtová technika, praktické cvičenia na mieru, e-learning spĺňajú aj náročné požiadavky výskumníckych skupín a doktorandov.

(Zdroj: Vladimír Bulej)

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) vzdeláva v oblasti umelej inteligencie (AI), strojového učenia (ML) a kybernetiky študentov, výskumníkov aj učiteľov. V novobudovanej školiacej miestnosti LUIZA (Laboratórium umelej inteligencie na UNIZA) v Univerzitnom vedeckom parku (UVP UNIZA) prebiehajú vzdelávacie kurzy hybridnou formou (prezenčnou aj dištančnou). Študenti riešia aj zložité výpočtové úlohy, pripojiť sa môžu i z domu, na vopred dohodnutý čas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zázemie s kvalitným hardvérovým vybavením

„Podarilo sa nám vytvoriť zázemie s kvalitným hardvérovým vybavením, ktoré splní aj náročné požiadavky výskumníckych skupín a doktorandov. V laboratóriu LUIZA môžu využívať výpočtovú techniku s grafickými kartami RTX3060, ktorá obsahuje 3 584 CUDA jadier využiteľných pre náročné výpočty či simulácie,“ povedal prof. Róbert Hudec z FEIT UNIZA.

„Súčasťou laboratória sú aj dve výkonnejšie karty RTX3080, každá s 8704 jadrami, takže laboratórium s 21 počítačmi ponúka viac než 90 000 CUDA jadier. Študenti, ktorí potrebujú riešiť úlohy vo veľkej výpočtovej sile, si môžu rezervovať počítač od štvrtka do nedele,“ doplnil Hudec.

Letná škola strojového učenia ako pilotné overenie „bledned learning-u“ AI a ML

Školiaca miestnosť vznikla vďaka rozvojovému projektu Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA, financovanému z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Začiatkom septembra sa v nej uskutočnila Letná škola strojového učenia ako pilotné overenie „bledned learning-u“ AI a ML (umelej inteligencie a strojového učenia). Najpopulárnejšou metódou v pomere efektivity a úspory času „blended learning“ sa aktuálne vzdelávajú študenti v letnej škole až do konca novembra 2022.

Laboratórium LUIZA sa taktiež 3 dni v týždni využíva aj na výučbu v oblasti počítačovej grafiky a programovania, pričom študenti riešia i zložitejšie výpočtové a kreatívne úlohy. Ďalšie dni ju môžu využívať doktorandi alebo výskumníci pri riešení svojich doktorských prác alebo vedeckovýskumnej činnosti. Na výkonnejšie počítače sa môžu prihlásiť zo svojho počítača z domu a využívať tak výpočtový hardvér laboratória LUIZA vzdialene.

Nová, hybridná forma vzdelávania na UNIZA

Slávnostné otvorenie laboratória LUIZA sa uskutočnilo 11. 11. 2022 v Univerzitnom vedeckom parku Žilinskej univerzity. Kvalitný zámer projektu, ktorý pripravuje študentov na povolania budúcnosti vyzdvihol aj Ján Čelko, rektor UNIZA a ďalší pozvaní hostia: Pavol Rafajdus, prorektor pre vedu a výskum, Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing, Katarína Zábovská, riaditeľka Univerzitného vedeckého parku.

O jeho význame a inovatívnej forme vzdelávania bližšie informovali: Róbert Hudec, zodpovedný riešiteľ projektu z FEIT UNIZA, Michal Gregor a Milan Straka z LUIZA UNIZA, Lucia Hrebeňárová, riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania (ÚCV UNIZA).

„Nová, hybridná forma vzdelávania je pre budúce povolania našich študentov nevyhnutnosťou. Mať k dispozícii kvalitné technické zázemie a podporu odborníkov je pre všetkých, ktorí chcú napredovať v nových technológiách, veľkým benefitom. Je to hlavne o časovom manažmente - učím sa, keď potrebujem a mám čas,“ dopĺňa prof. Róbert Hudec, ktorý s nadšením investuje čas do nových foriem vzdelávania rovnako ako do šikovných ľudí a študentov.

Žilinská univerzita v Žiline patri medzi technologicky najpokročilejšie univerzity na Slovensku. Vďaka rôznym zaujímavým odborom pripravuje svojich študentov na pracovný trh budúcnosti už dnes.

Výučba prebieha v podnetnom prostredí moderne zariadeného kampusu a aulách.

UNIZA vzdeláva takmer 8000 študentov na 7 fakultách:

  • Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
  • Strojnícka fakulta
  • Fakulta elektrotechniky a informačných technológií
  • Stavebná fakulta
  • Fakulta bezpečnostného inžinierstva
  • Fakulta riadenia a informatiky
  • Fakulta humanitných vied

Kliknite na web UNIZA a pozrite si bližšie informácie o štúdiu na univerzite. V tomto roku otvorila 70. akademický rok.

Tento článok vám prináša Žilinská univerzita v Žiline.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na erupciu sopky Mauna Loa v pondelok 28. novembra. Sopka bola ticho takmer štyridsať rokov.

Po 38 rokoch vybuchla Mauna Loa.


30. nov

Nové objavy súvisia so vznikom vesmíru.


a 1 ďalší 30. nov

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 4 ďalší 30. nov
Kráter Batagajka v ruskom Jakutsku vznikol rozmŕzaním trvale zamrznutej pôdy.

Meňavky slúžia ako bezpečnostná poistka.


29. nov
SkryťZatvoriť reklamu