SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

V zrkadle sa azda poznávajú aj opice

Primatológovia všeobecne predpokladajú, že ľudoopy dokážu tak ako človek rozpoznať vlastný obraz v zrkadle, kým opice nie. Zdá sa, že tento názor bude treba korigovať. Vyplýva to z novej štúdie v online vydaní časopisu Proceedings of the National Academy

Som to ja, nie som to ja? FOTO - PNAS

of Sciences USA. Uverejnili ju Frans de Waal, Marietta Dindová, Cassiopeia Freemanová a Marisa Hallová z Yerkesovho národného strediska pre výskum primátov pri Emoryovej univerzite v Atlante (štát Georgia, USA).

Súčasný konsenzus predpokladá, že všetky antropoidné ľudoopy, šimpanzy, bonobovia, gorily a orangutany bez problémov zvládajú testy, podľa ktorých sa jednoznačne poznávajú v zrkadle. Ba niektoré jedince sa dokonca pred zrkadlom zdobia. Pre opice a všeobecne akékoľvek iné primáty s výnimkou človeka to však neplatí. (Väčšina neprimátov si obraz v zrkadle zamieňa s iným jedincom vlastného druhu, ak naň vôbec zareaguje.)

De Waalov tím urobil sériu experimentov s opicami malpami hnedými (Cebus apella), z ktorých vyplýva čosi iné. Osem samíc a šesť samcov dvakrát vystavili trom situáciám. Stretnutiu so známym jedincom toho istého pohlavia. Stretnutiu s neznámym jedincom toho istého pohlavia. A pohľadu do zrkadla. Samice pred zrkadlom prejavovali až 38-krát častejší očný kontakt s vlastným obrazom ako pri stretnutí s neznámym jedincom (očný kontakt s neznámym býva nebezpečný). Prejavovali tiež všeobecne priateľské správanie a menej znakov úzkosti. U samcov vedci pozorovali kladné i záporné reakcie, no svoj obraz tiež brali odlišne. Ľudskí pozorovatelia, ktorí nevedeli, či daná malpa pozerá do zrkadla, alebo na inú, dokázali presne rozlíšiť, či malpa reaguje na svoj obraz, alebo na cudzinca.

Z toho vyplýva, že malpy berú vlastný odraz v zrkadle ako čosi špeciálne a nezamieňajú si ho s iným príslušníkom svojho druhu. Poznávajú sa však jednoznačne, tak ako ľudoopy? To zatiaľ zostáva otázne. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.
Petra Vlhová.
Komentár Zuzany Kepplovej

Fico už znie ako Harabin

Medzi hoaxy pridaj právničinu, zatrep a hoď do okna najbližšieho paláca.

Zuzana Kepplová.
Juraj Loj a ukrajinská herečka Polina Nosykhina v seriáli Slovania

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.